Skip to content

2014-2015 Swim Team Results

280 Reads

0 Comments


Current Season Results
2014-12-06 Home Meet (Northmont-Tippecanoe-Troy Christian)
2014-12-13 Greenon Invitational
2014-12-20 Butler Invitational
2015-01-03 Home Meet (Chaminade Julienne – Northmont)
2015-01-10 Home Meet (Arcanum – Northmont – Wayne)
2015-01-17 Southwest Ohio Classic
2015-01-22 Trotwood Invitational
2015-01-31 Greater Western Ohio Conference Championships – Preliminaries
2015-02-04 Greater Western Ohio Conference Championships – Finals
2015-02-13 Southwest Ohio District Sectionals – Boys
2015-02-14 Southwest Ohio District Sectionals – Girls
2015-02-21 Southwest Ohio District Championships

NORTHMONT HOME MEET

December 6, 2014

Northmont – Tippecanoe – Troy Christian

 

Adams, Tyler (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 2:07.01
4 Boys 200 Yard Freestyle 3 2:26.59
16 Boys 500 Yard Freestyle 2 6:57.18
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:52.76

 

Barnes, Nick (FR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 32.70
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:58.82
20A Boys 50 Yard Backstroke NS

 

Barrett, Melissa (SO)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 42.57

 

Bowers, Jake (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 2:07.01
6 Boys 200 Yard Individual Medley 4 2:40.32
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:52.76
22 Boys 100 Yard Breaststroke 3 1:19.29

 

Brant, Aislynn (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 5 2:32.93
13 Girls 100 Yard Freestyle 6 1:19.18
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:29.60
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 5:27.83

 

Calderon, Roberto (FR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 37.32

 

Collopy, Rachel (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:15.48
5 Girls 200 Yard Individual Medley 3 2:59.16
21 Girls 100 Yard Breaststroke 4 1:35.41
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 1 4:31.83

 

Delano, Justin (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay DQ
12 Boys 100 Yard Butterfly 1 1:03.90
16 Boys 500 Yard Freestyle 1 5:42.90
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:51.57

 

Eilerman, Courtney (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 5 2:32.93
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:29.60
21A Girls 50 Yard Breaststroke 41.28
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 5:27.83

 

Evans, Taylor (SO)
Event Place Time
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:29.60
19A Girls 50 Yard Backstroke 41.63

 

Fisher, Brayden (SR)
Event Place Time
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:52.76
22A Boys 50 Yard Breaststroke 38.53
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay DQ

 

Garrison, Tanner (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 2:07.01
8 Boys 50 Yard Freestyle 2 28.13
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:52.76
22 Boys 100 Yard Breaststroke 2 1:17.82

 

Gaylor, Bobby (FR)
Event Place Time
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:58.82
20A Boys 50 Yard Backstroke 38.14
22A Boys 50 Yard Breaststroke 42.00
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay DQ

 

Gruenmueller, Emma (JR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 52.70

 

Hapner, Hannah (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:15.48
11 Girls 100 Yard Butterfly 1 1:13.06
21 Girls 100 Yard Breaststroke 2 1:22.21
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 1 4:31.83

 

Ho, Karol (SR)
Event Place Time
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:29.60
19A Girls 50 Yard Backstroke 53.18

 

Jenkins, Lauren (FR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 49.70

 

Kirby, Ashley (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 5 2:32.93
3 Girls 200 Yard Freestyle 2 2:38.77
15 Girls 500 Yard Freestyle 4 7:16.65
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:15.35

 

Kirby, Zach (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay DQ
12 Boys 100 Yard Butterfly 2 1:15.37
20 Boys 100 Yard Backstroke 2 1:11.87
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:51.57

 

Kreusch, Karlee (SO)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 37.39
19A Girls 50 Yard Backstroke 42.95

 

Myers, Madyson (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:15.48
7 Girls 50 Yard Freestyle 3 31.90
13 Girls 100 Yard Freestyle 5 1:13.62
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 1 4:31.83

 

Olemacher, Tyler (JR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 37.67
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:58.82
20A Boys 50 Yard Backstroke 34.84
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay DQ

 

Parrett, Justin (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay DQ
6 Boys 200 Yard Individual Medley 1 2:20.29
14 Boys 100 Yard Freestyle 1 56.02
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:51.57

 

Pearce, Austin (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay DQ
4 Boys 200 Yard Freestyle 1 2:09.09
8 Boys 50 Yard Freestyle 1 24.92
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:51.57

 

Pfeffer, Matt (SR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 26.25
20 Boys 100 Yard Backstroke 1 1:11.79

 

Schreiber, Delaney (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:15.48
Record 15 Girls 500 Yard Freestyle 1 5:36.40
19 Girls 100 Yard Backstroke 1 1:05.85
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 1 4:31.83

 

Spurgin, Saraea (FR)
Event Place Time
13 Girls 100 Yard Freestyle 1:16.49
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:15.35
21A Girls 50 Yard Breaststroke 45.66
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 5:27.83

 

Stefanoff, McKenzie (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 5 2:32.93
5 Girls 200 Yard Individual Medley 4 3:01.76
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:15.35
19 Girls 100 Yard Backstroke 5 1:22.31

 

Sterner, Tyler (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 2:07.01
14 Boys 100 Yard Freestyle 6 1:16.38
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:58.82
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay DQ

 

Stoffel, Isabel (FR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 2 31.61
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:15.35
19A Girls 50 Yard Backstroke 39.69
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 5:27.83

 

Timmons, Chris (JR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 30.65
20A Boys 50 Yard Backstroke 39.46

 

1 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 2 2:15.48
1. Myers, Madyson (FR)
2. Hapner, Hannah (SR)
3. Schreiber, Delaney (JR)
4. Collopy, Rachel (JR)
CNM B 5 2:32.93
1. Stefanoff, McKenzie (SO)
2. Eilerman, Courtney (JR)
3. Kirby, Ashley (SO)
4. Brant, Aislynn (SR)

 

2 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A DQ
1. Kirby, Zach (SR)
2. Parrett, Justin (FR)
3. Delano, Justin (FR)
4. Pearce, Austin (SO)
CNM B 1 2:07.01
1. Sterner, Tyler (SR)
2. Garrison, Tanner (SR)
3. Bowers, Jake (SO)
4. Adams, Tyler (JR)

 

17 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 4 2:15.35
1. Stefanoff, McKenzie (SO)
2. Spurgin, Saraea (FR)
3. Kirby, Ashley (SO)
4. Stoffel, Isabel (FR)
CNM B 5 2:29.60
1. Brant, Aislynn (SR)
2. Evans, Taylor (SO)
3. Ho, Karol (SR)
4. Eilerman, Courtney (JR)

 

18 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 1 1:52.76
1. Bowers, Jake (SO)
2. Garrison, Tanner (SR)
3. Fisher, Brayden (SR)
4. Adams, Tyler (JR)
CNM B 3 1:58.82
1. Gaylor, Bobby (FR)
2. Sterner, Tyler (SR)
3. Olemacher, Tyler (JR)
4. Barnes, Nick (FR)

 

23 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 1 4:31.83
1. Collopy, Rachel (JR)
2. Myers, Madyson (FR)
3. Hapner, Hannah (SR)
4. Schreiber, Delaney (JR)
CNM B 2 5:27.83
1. Stoffel, Isabel (FR)
2. Spurgin, Saraea (FR)
3. Eilerman, Courtney (JR)
4. Brant, Aislynn (SR)

 

24 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 1 3:51.57
1. Parrett, Justin (FR)
2. Delano, Justin (FR)
3. Kirby, Zach (SR)
4. Pearce, Austin (SO)
CNM B DQ
1. Sterner, Tyler (SR)
2. Olemacher, Tyler (JR)
3. Gaylor, Bobby (FR)
4. Fisher, Brayden (SR)

return to top

GREENON INVITATIONAL

December 13, 2014

Trotwood Aquatic Center

 

Adams, Tyler (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 8 2:06.74
4 Boys 100 Yard Freestyle 18 1:03.54
8 Boys 50 Yard Freestyle 19 28.15
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 8 1:48.74

 

Barnes, Nick (FR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle NS
12 Boys 50 Yard Backstroke NS

 

Barrett, Melissa (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 21 2:54.37
7 Girls 50 Yard Freestyle 61 39.75
11 Girls 50 Yard Backstroke 51 56.59

 

Bowers, Jake (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 8 2:06.74
6 Boys 100 Yard Individual Medley 10 1:09.55
14 Boys 50 Yard Breaststroke 7 34.80
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 8 1:48.74

 

Brant, Aislynn (SR)
Event Place Time
3 Girls 100 Yard Freestyle NS
11 Girls 50 Yard Backstroke 25 43.97
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 24 2:25.18

 

Calderon, Roberto (FR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 55 35.66
12 Boys 50 Yard Backstroke 20 40.90

 

Collopy, Rachel (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 4 2:14.35
3 Girls 100 Yard Freestyle 12 1:09.69
7 Girls 50 Yard Freestyle 18 30.73
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 1:59.57

 

DeLano, Justin (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 1:57.81
4 Boys 100 Yard Freestyle 7 57.38
10 Boys 50 Yard Butterfly 5 28.89
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:41.88

 

Eilerman, Courtney (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 13 2:31.26
7 Girls 50 Yard Freestyle 27 33.39
13 Girls 50 Yard Breaststroke 13 41.00
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 13 2:11.63

 

Evans, Taylor (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 21 2:54.37
7 Girls 50 Yard Freestyle 29 33.57
11 Girls 50 Yard Backstroke 26 43.99
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 24 2:25.18

 

Fisher, Brayden (SR)
Event Place Time
4 Boys 100 Yard Freestyle 15 1:01.22
14 Boys 50 Yard Breaststroke 12 37.09
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 11 1:55.71

 

Garrison, Tanner (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 8 2:06.74
6 Boys 100 Yard Individual Medley 17 1:16.29
14 Boys 50 Yard Breaststroke 6 34.21
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 11 1:55.71

 

Gaylor, Bobby (FR)
Event Place Time
6 Boys 100 Yard Individual Medley 19 1:24.20
14 Boys 50 Yard Breaststroke 20 41.33

 

Gruenmueller, Emma (JR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle NS
13 Girls 50 Yard Breaststroke NS

 

Hapner, Hannah (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 4 2:14.35
5 Girls 100 Yard Individual Medley 6 1:11.63
9 Girls 50 Yard Butterfly 2 30.99
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 1:59.57

 

Ho, Karol (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 21 2:54.37
7 Girls 50 Yard Freestyle 60 39.61
11 Girls 50 Yard Backstroke 43 50.82
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 24 2:25.18

 

Jenkins, Lauren (FR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 75 44.83
11 Girls 50 Yard Backstroke 49 55.12

 

Kirby, Ashley (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 13 2:31.26
3 Girls 100 Yard Freestyle 19 1:14.64
9 Girls 50 Yard Butterfly 28 42.74
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 24 2:25.18

 

Kirby, Zach (SR)
Event Place Time
4 Boys 100 Yard Freestyle NS
12 Boys 50 Yard Backstroke 7 32.56
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 8 1:48.74

 

Kreusch, Karlee (SO)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle NS
11 Girls 50 Yard Backstroke NS

 

Myers, Madyson (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 13 2:31.26
7 Girls 50 Yard Freestyle 21 31.48
11 Girls 50 Yard Backstroke 12 38.01
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 13 2:11.63

 

Olemacher, Tyler (JR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle DQ
10 Boys 50 Yard Butterfly 21 40.53
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 8 1:48.74

 

Parrett, Justin (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 1:57.81
6 Boys 100 Yard Individual Medley 5 1:04.36
14 Boys 50 Yard Breaststroke 2 32.97
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:41.88

 

Pearce, Austin (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 1:57.81
4 Boys 100 Yard Freestyle 5 55.21
8 Boys 50 Yard Freestyle 2 24.61
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:41.88

 

Pfeffer, Matt (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 1:57.81
8 Boys 50 Yard Freestyle 7 25.45
12 Boys 50 Yard Backstroke 9 33.39
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:41.88

 

Schreiber, Delaney (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 4 2:14.35
3 Girls 100 Yard Freestyle 3 59.97
11 Girls 50 Yard Backstroke 2 30.84
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 1:59.57

 

Spurgin, Saraea (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 21 2:54.37
3 Girls 100 Yard Freestyle 21 1:16.30
13 Girls 50 Yard Breaststroke 33 45.57
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 13 2:11.63

 

Stefanoff, McKenzie (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 4 2:14.35
5 Girls 100 Yard Individual Medley 19 1:21.04
9 Girls 50 Yard Butterfly 16 36.79
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 13 2:11.63

 

Sterner, Tyler (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 8 2:06.74
6 Boys 100 Yard Individual Medley 16 1:15.42
12 Boys 50 Yard Backstroke 8 33.22
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 11 1:55.71

 

Stoffel, Isabel (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 13 2:31.26
9 Girls 50 Yard Butterfly 10 34.16
11 Girls 50 Yard Backstroke 16 39.14
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 1:59.57

 

Timmons, Chris (JR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle NS
10 Boys 50 Yard Butterfly NS
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 11 1:55.71

 

1 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 4 2:14.35
1. Stefanoff, McKenzie (SO)
2. Hapner, Hannah (SR)
3. Schreiber, Delaney (JR)
4. Collopy, Rachel (JR)
CNM B 13 2:31.26
1. Myers, Madyson (SO)
2. Eilerman, Courtney (JR)
3. Kirby, Ashley (SO)
4. Stoffel, Isabel (FR)
CNM C 21 2:54.37
1. Ho, Karol (SR)
2. Spurgin, Saraea (FR)
3. Evans, Taylor (SO)
4. Barrett, Melissa (SO)
CNM D NS

 

2 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 3 1:57.81
1. Pfeffer, Matt (SR)
2. Parrett, Justin (FR)
3. DeLano, Justin (FR)
4. Pearce, Austin (JR)
CNM B 8 2:06.74
1. Sterner, Tyler (SR)
2. Garrison, Tanner (SR)
3. Bowers, Jake (SO)
4. Adams, Tyler (SR)
CNM C NS

 

15 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 5 1:59.57
1. Stoffel, Isabel (FR)
2. Collopy, Rachel (JR)
3. Hapner, Hannah (SR)
4. Schreiber, Delaney (JR)
CNM B 13 2:11.63
1. Stefanoff, McKenzie (SO)
2. Eilerman, Courtney (JR)
3. Spurgin, Saraea (FR)
4. Myers, Madyson (SO)
CNM C 24 2:25.18
1. Ho, Karol (SR)
2. Evans, Taylor (SO)
3. Kirby, Ashley (SO)
4. Brant, Aislynn (SR)
CNM D NS

 

16 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 2 1:41.88
1. Pearce, Austin (JR)
2. DeLano, Justin (FR)
3. Parrett, Justin (FR)
4. Pfeffer, Matt (SR)
CNM B 8 1:48.74
1. Olemacher, Tyler (JR)
2. Adams, Tyler (SR)
3. Bowers, Jake (SO)
4. Kirby, Zach (SR)
CNM C 11 1:55.71
1. Fisher, Brayden (SR)
2. Timmons, Chris (JR)
3. Garrison, Tanner (SR)
4. Sterner, Tyler (SR)

return to top

BUTLER INVITATIONAL

December 20, 2014

Wright State University

 

Adams, Tyler (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 14 2:08.90
4 Boys 200 Yard Freestyle 14 2:21.32
16 Boys 500 Yard Freestyle 16 6:48.47
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 9 4:07.44

 

Barnes, Nick (FR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 38 32.73
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 16 2:10.65

 

Barrett, Melissa (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 27 2:53.50
7 Girls 50 Yard Freestyle 59 40.29
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 18 2:32.12

 

Bowers, Jake (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 12 2:04.35
6 Boys 200 Yard Individual Medley 12 2:40.26
16 Boys 500 Yard Freestyle 13 6:17.71
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 9 4:07.44

 

Calderon, Roberto (FR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 49 36.20
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 16 2:10.65

 

Collopy, Rachel (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 10 2:16.72
3 Girls 200 Yard Freestyle DQ
13 Girls 100 Yard Freestyle 14 1:09.66
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 8 4:28.41

 

DeLano, Justin (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 7 1:58.74
16 Boys 500 Yard Freestyle 6 5:37.33
20 Boys 100 Yard Backstroke 8 1:05.88
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 3:47.25

 

Evans, Taylor (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 27 2:53.50
7 Girls 50 Yard Freestyle 27 31.69
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 18 2:32.12

 

Fisher, Brayden (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 14 2:08.90
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 10 1:51.28
22 Boys 100 Yard Breaststroke 11 1:21.98
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 9 4:07.44

 

Garrison, Tanner (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 12 2:04.35
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 10 1:51.28
22 Boys 100 Yard Breaststroke 8 1:17.87
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 13 4:27.65

 

Gaylor, Bobby (FR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 39 32.90
14 Boys 100 Yard Freestyle 24 1:16.74
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 16 2:10.65

 

Gruenmueller, Emma (JR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 69 48.77

 

Hapner, Hannah (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 10 2:16.72
11 Girls 100 Yard Butterfly 10 1:10.86
21 Girls 100 Yard Breaststroke 7 1:22.78
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 8 4:28.41

 

Ho, Karol (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 27 2:53.50
7 Girls 50 Yard Freestyle 57 38.81
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 18 2:32.12

 

Jenkins, Lauren (FR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 68 45.75

 

Kirby, Ashley (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 21 2:34.24
3 Girls 200 Yard Freestyle 18 2:41.21
15 Girls 500 Yard Freestyle 19 7:12.44
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 13 2:11.40

 

Kirby, Zach (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 7 1:58.74
4 Boys 200 Yard Freestyle 11 2:15.87
20 Boys 100 Yard Backstroke 16 1:11.24
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 9 4:07.44

 

Kreusch, Karlee (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 27 2:53.50
7 Girls 50 Yard Freestyle 46 36.43
13 Girls 100 Yard Freestyle 22 1:23.44
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 18 2:32.12

 

Myers, Madyson (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 21 2:34.24
7 Girls 50 Yard Freestyle 28 31.85
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 13 2:11.40
19 Girls 100 Yard Backstroke 14 1:22.47

 

Ohlemacher, Tyler (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 14 2:08.90
8 Boys 50 Yard Freestyle 13 27.09
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 10 1:51.28
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 13 4:27.65

 

Parrett, Justin (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 7 1:58.74
4 Boys 200 Yard Freestyle 5 2:01.48
22 Boys 100 Yard Breaststroke 4 1:11.98
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 3:47.25

 

Pearce, Austin (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 7 1:58.74
8 Boys 50 Yard Freestyle 3 24.73
14 Boys 100 Yard Freestyle 4 54.24
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 3:47.25

 

Pfeffer, Matt (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 12 2:04.35
14 Boys 100 Yard Freestyle 8 57.51
20 Boys 100 Yard Backstroke 17 1:12.08
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 3:47.25

 

Schreiber, Delaney (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 10 2:16.72
Record 15 Girls 500 Yard Freestyle 2 5:35.34
19 Girls 100 Yard Backstroke 2 1:06.87
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 8 4:28.41

 

Spurgin, Saraea (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 21 2:34.24
3 Girls 200 Yard Freestyle 26 2:57.18
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 13 2:11.40
21 Girls 100 Yard Breaststroke 20 1:38.03

 

Stefanoff, McKenzie (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 10 2:16.72
5 Girls 200 Yard Individual Medley 20 3:01.55
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 13 2:11.40
19 Girls 100 Yard Backstroke 15 1:22.52

 

Sterner, Tyler (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 12 2:04.35
8 Boys 50 Yard Freestyle 18 27.61
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 10 1:51.28
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 13 4:27.65

 

Stoffel, Isabel (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 21 2:34.24
7 Girls 50 Yard Freestyle 32 32.41
13 Girls 100 Yard Freestyle 19 1:14.04
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 8 4:28.41

 

Timmons, Chris (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 14 2:08.90
8 Boys 50 Yard Freestyle DQ
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 16 2:10.65
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 13 4:27.65

 

1 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 10 2:16.72
1. Stefanoff, McKenzie (SO)
2. Hapner, Hannah (SR)
3. Schreiber, Delaney (JR)
4. Collopy, Rachel (JR)
CNM B 21 2:34.24
1. Myers, Madyson (SO)
2. Spurgin, Saraea (SO)
3. Kirby, Ashley (SO)
4. Stoffel, Isabel (FR)
CNM C 27 2:53.50
1. Kreusch, Karlee (SO)
2. Ho, Karol (SR)
3. Evans, Taylor (SO)
4. Barrett, Melissa (SO)

 

2 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 7 1:58.74
1. Kirby, Zach (SR)
2. Parrett, Justin (FR)
3. DeLano, Justin (FR)
4. Pearce, Austin (JR)
CNM B 12 2:04.35
1. Sterner, Tyler (SR)
2. Garrison, Tanner (SR)
3. Bowers, Jake (SO)
4. Pfeffer, Matt (SR)
CNM C 14 2:08.90
1. Ohlemacher, Tyler (JR)
2. Fisher, Brayden (SR)
3. Adams, Tyler (SR)
4. Timmons, Chris (JR)

 

17 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 13 2:11.40
1. Stefanoff, McKenzie (SO)
2. Spurgin, Saraea (SO)
3. Kirby, Ashley (SO)
4. Myers, Madyson (SO)
CNM B 18 2:32.12
1. Kreusch, Karlee (SO)
2. Ho, Karol (SR)
3. Barrett, Melissa (SO)
4. Evans, Taylor (SO)

 

18 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 10 1:51.28
1. Ohlemacher, Tyler (JR)
2. Sterner, Tyler (SR)
3. Garrison, Tanner (SR)
4. Fisher, Brayden (SR)
CNM B 16 2:10.65
1. Barnes, Nick (FR)
2. Calderon, Roberto (FR)
3. Gaylor, Bobby (FR)
4. Timmons, Chris (JR)

 

23 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 8 4:28.41
1. Collopy, Rachel (JR)
2. Stoffel, Isabel (FR)
3. Hapner, Hannah (SR)
4. Schreiber, Delaney (JR)

 

24 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 3 3:47.25
1. Parrett, Justin (FR)
2. DeLano, Justin (FR)
3. Pfeffer, Matt (SR)
4. Pearce, Austin (JR)
CNM B 9 4:07.44
1. Bowers, Jake (SO)
2. Fisher, Brayden (SR)
3. Adams, Tyler (SR)
4. Kirby, Zach (SR)
CNM C 13 4:27.65
1. Ohlemacher, Tyler (JR)
2. Timmons, Chris (JR)
3. Sterner, Tyler (SR)
4. Garrison, Tanner (SR)

return to top

NORTHMONT HOME MEET

January 3, 2015

Chaminade Julienne – Northmont

 

Adams, Tyler (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 2 2:03.22
4 Boys 200 Yard Freestyle 4 2:23.16
22 Boys 100 Yard Breaststroke 5 1:18.20
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 4:17.86

 

Barnes, Nick (FR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 32.91
20A Boys 50 Yard Backstroke 39.90
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 4:17.86

 

Barrett, Melissa (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 6 2:56.80
7 Girls 50 Yard Freestyle 36.87
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 6 2:45.68
21A Girls 50 Yard Breaststroke 52.94

 

Bowers, Jake (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 2 2:03.22
6 Boys 200 Yard Individual Medley 3 2:35.30
16 Boys 500 Yard Freestyle 2 6:24.43

 

Brant, Aislynn (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 6 2:56.80
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:19.49
19A Girls 50 Yard Backstroke 4 43.56
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 4 5:21.60

 

Calderon, Roberto (FR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle NS
20A Boys 50 Yard Backstroke NS

 

Collopy, Rachel (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 1 2:06.25
3 Girls 200 Yard Freestyle 2 2:35.78
13 Girls 100 Yard Freestyle 4 1:10.20
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 4:14.33

 

DeLano, Justin (FR)
Event Place Time
12 Boys 100 Yard Butterfly 3 1:05.04
16 Boys 500 Yard Freestyle 1 5:41.77
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:40.02
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 3:51.82

 

Eilerman, Courtney (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 4 2:25.95
7 Girls 50 Yard Freestyle 6 33.30
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:10.64
21 Girls 100 Yard Breaststroke 5 1:34.01

 

Fisher, Brayden (SR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 4 27.41
14 Boys 100 Yard Freestyle 4 1:02.46
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 4:17.86

 

Garrison, Tanner (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 2 2:03.22
6 Boys 200 Yard Individual Medley 5 2:51.18
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:53.79
22 Boys 100 Yard Breaststroke 4 1:17.24

 

Gaylor, Bobby (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 4 2:16.12
16 Boys 500 Yard Freestyle 4 7:00.39
22A Boys 50 Yard Breaststroke 2 41.92

 

Gracey, Brianna (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 1 2:06.25
11 Girls 100 Yard Butterfly 1 1:04.53
21 Girls 100 Yard Breaststroke 1 1:12.89
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 4:14.33

 

Gruenmueller, Emma (JR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 45.85
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 6 2:45.68
21A Girls 50 Yard Breaststroke 49.97

 

Hapner, Hannah (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 1 2:06.25
11 Girls 100 Yard Butterfly 3 1:11.29
15 Girls 500 Yard Freestyle 3 6:44.56
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 4:14.33

 

Ho, Karol (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 6 2:56.80
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 6 2:45.68
21A Girls 50 Yard Breaststroke 54.24

 

Jenkins, Lauren (FR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 44.39
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 6 2:45.68
19A Girls 50 Yard Backstroke 6 50.85

 

Kirby, Ashley (SO)
Event Place Time
3 Girls 200 Yard Freestyle 3 2:35.86
15 Girls 500 Yard Freestyle 4 7:09.88
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:19.49
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 4 5:21.60

 

Kirby, Zach (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 2 2:03.22
4 Boys 200 Yard Freestyle 3 2:13.42
20 Boys 100 Yard Backstroke 2 1:12.28
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 4:17.86

 

Kreusch, Karlee (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 6 2:56.80
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:19.49
19A Girls 50 Yard Backstroke 2 42.78
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 4 5:21.60

 

Myers, Madyson (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 4 2:25.95
7 Girls 50 Yard Freestyle 4 32.17
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:10.64
19 Girls 100 Yard Backstroke 5 1:25.00

 

Ohlemacher, Tyler (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 4 2:16.12
8 Boys 50 Yard Freestyle 3 27.32
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:53.79
20 Boys 100 Yard Backstroke 3 1:14.30

 

Parrett, Justin (FR)
Event Place Time
6 Boys 200 Yard Individual Medley 1 2:16.95
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:40.02
22 Boys 100 Yard Breaststroke 2 1:11.75
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 3:51.82

 

Pearce, Austin (JR)
Event Place Time
4 Boys 200 Yard Freestyle 1 2:00.73
14 Boys 100 Yard Freestyle 2 56.37
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:40.02
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 3:51.82

 

Pfeffer, Matt (SR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 1 25.04
14 Boys 100 Yard Freestyle 3 57.45
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:40.02
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 3:51.82

 

Schreiber, Delaney (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 1 2:06.25
5 Girls 200 Yard Individual Medley 2 2:24.11
19 Girls 100 Yard Backstroke 1 1:06.01
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 4:14.33

 

Spurgin, Saraea (SO)
Event Place Time
3 Girls 200 Yard Freestyle 5 2:53.03
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:19.49
21 Girls 100 Yard Breaststroke NS
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 4 5:21.60

 

Stefanoff, McKenzie (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 4 2:25.95
5 Girls 200 Yard Individual Medley 5 3:03.38
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:10.64
19 Girls 100 Yard Backstroke 4 1:24.11

 

Sterner, Tyler (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 4 2:16.12
12 Boys 100 Yard Butterfly 5 1:14.42
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:53.79
20 Boys 100 Yard Backstroke 4 1:18.59

 

Stoffel, Isabel (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 4 2:25.95
7 Girls 50 Yard Freestyle 5 32.28
13 Girls 100 Yard Freestyle NS
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:10.64

 

Timmons, Chris (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 4 2:16.12
8 Boys 50 Yard Freestyle 29.46
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:53.79
22A Boys 50 Yard Breaststroke 1 38.89

 

1 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 1 2:06.25
1. Schreiber, Delaney (JR)
2. Gracey, Brianna (FR)
3. Hapner, Hannah (SR)
4. Collopy, Rachel (JR)
CNM B 4 2:25.95
1. Stefanoff, McKenzie (SO)
2. Eilerman, Courtney (JR)
3. Stoffel, Isabel (FR)
4. Myers, Madyson (SO)
CNM C 6 2:56.80
1. Kreusch, Karlee (SO)
2. Barrett, Melissa (SO)
3. Ho, Karol (SR)
4. Brant, Aislynn (SR)

 

2 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 2 2:03.22
1. Kirby, Zach (SR)
2. Garrison, Tanner (SR)
3. Adams, Tyler (SR)
4. Bowers, Jake (SO)
CNM B 4 2:16.12
1. Sterner, Tyler (SR)
2. Gaylor, Bobby (FR)
3. Timmons, Chris (JR)
4. Ohlemacher, Tyler (JR)

 

17 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 4 2:10.64
1. Myers, Madyson (SO)
2. Eilerman, Courtney (JR)
3. Stefanoff, McKenzie (SO)
4. Stoffel, Isabel (FR)
CNM B 5 2:19.49
1. Kreusch, Karlee (SO)
2. Brant, Aislynn (SR)
3. Kirby, Ashley (SO)
4. Spurgin, Saraea (SO)
CNM C 6 2:45.68
1. Jenkins, Lauren (FR)
2. Gruenmueller, Emma (JR)
3. Ho, Karol (SR)
4. Barrett, Melissa (SO)

 

18 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 1 1:40.02
1. Pfeffer, Matt (SR)
2. DeLano, Justin (FR)
3. Parrett, Justin (FR)
4. Pearce, Austin (JR)
CNM B 3 1:53.79
1. Ohlemacher, Tyler (JR)
2. Garrison, Tanner (SR)
3. Timmons, Chris (JR)
4. Sterner, Tyler (SR)

 

23 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 2 4:14.33
1. Gracey, Brianna (FR)
2. Collopy, Rachel (JR)
3. Hapner, Hannah (SR)
4. Schreiber, Delaney (JR)
CNM B 4 5:21.60
1. Spurgin, Saraea (SO)
2. Brant, Aislynn (SR)
3. Kreusch, Karlee (SO)
4. Kirby, Ashley (SO)

 

24 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 2 3:51.82
1. Pfeffer, Matt (SR)
2. DeLano, Justin (FR)
3. Parrett, Justin (FR)
4. Pearce, Austin (JR)
CNM B 3 4:17.86
1. Fisher, Brayden (SR)
2. Adams, Tyler (SR)
3. Barnes, Nick (FR)
4. Kirby, Zach (SR)

return to top

NORTHMONT HOME MEET

January 10, 2015

Arcanum – Northmont – Wayne

 

Adams, Tyler (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 2 2:04.71
12A Boys 50 Yard Butterfly 1 30.01
22A Boys 50 Yard Breaststroke 2 35.34
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 4:05.11

 

Barnes, Nick (FR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 8 32.19
20A Boys 50 Yard Backstroke 3 40.24

 

Barrett, Melissa (SO)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 7 39.22
21A Girls 50 Yard Breaststroke 3 49.07

 

Bowers, Jake (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 2 2:04.71
6 Boys 200 Yard Individual Medley 3 2:33.83
16 Boys 500 Yard Freestyle 3 6:40.09
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 4:05.11

 

Brant, Aislynn (SR)
Event Place Time
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:12.64
19A Girls 50 Yard Backstroke 3 41.90
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 1 5:06.08

 

Calderon, Roberto (FR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 9 35.04
20A Boys 50 Yard Backstroke 2 39.17

 

Collopy, Rachel (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 1 2:05.14
7 Girls 50 Yard Freestyle 2 31.19
13 Girls 100 Yard Freestyle 2 1:09.56
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay DQ

 

DeLano, Justin (FR)
Event Place Time
12 Boys 100 Yard Butterfly 1 1:05.52
16 Boys 500 Yard Freestyle 1 5:38.03
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:40.85
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:45.49

 

Eilerman, Courtney (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:24.36
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:12.64
21A Girls 50 Yard Breaststroke 1 40.29

 

Evans, Taylor (SO)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 4 31.51
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:12.64
19A Girls 50 Yard Backstroke 2 41.56

 

Fisher, Brayden (SR)
Event Place Time
12A Boys 50 Yard Butterfly 2 30.83
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:49.17
22A Boys 50 Yard Breaststroke 3 35.47
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 4:05.11

 

Garrison, Tanner (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 2 2:04.71
20A Boys 50 Yard Backstroke 1 38.13
22 Boys 100 Yard Breaststroke 2 1:17.84

 

Gaylor, Bobby (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:14.12
12A Boys 50 Yard Butterfly 3 36.77
22A Boys 50 Yard Breaststroke 5 41.21

 

Gracey, Brianna (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 1 2:05.14
11 Girls 100 Yard Butterfly 1 1:06.31
21 Girls 100 Yard Breaststroke 1 1:13.85
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay DQ

 

Gruenmueller, Emma (JR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 11 48.56
21A Girls 50 Yard Breaststroke 4 50.45

 

Hapner, Hannah (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 1 2:05.14
5 Girls 200 Yard Individual Medley 1 2:35.31
21 Girls 100 Yard Breaststroke 2 1:21.22
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay DQ

 

Ho, Karol (SR)
Event Place Time
11A Girls 50 Yard Butterfly 2 50.15
19A Girls 50 Yard Backstroke 4 47.45

 

Jenkins, Lauren (FR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 9 42.50

 

Kirby, Ashley (SO)
Event Place Time
3 Girls 200 Yard Freestyle 1 2:33.83
15 Girls 500 Yard Freestyle 2 6:55.20
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 1 5:06.08

 

Kirby, Zach (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 2 2:04.71
4 Boys 200 Yard Freestyle 2 2:10.89
20 Boys 100 Yard Backstroke 2 1:09.27
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 4:05.11

 

Kreusch, Karlee (SO)
Event Place Time
11A Girls 50 Yard Butterfly 1 40.31
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:12.64
19A Girls 50 Yard Backstroke 1 40.70

 

Myers, Madyson (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:24.36
7 Girls 50 Yard Freestyle 3 31.37
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 1 2:08.47
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 1 5:06.08

 

Ohlemacher, Tyler (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:14.12
8 Boys 50 Yard Freestyle 4 26.86
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:49.17
20 Boys 100 Yard Backstroke 1 1:08.94

 

Parrett, Justin (FR)
Event Place Time
6 Boys 200 Yard Individual Medley 1 2:18.40
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:40.85
22 Boys 100 Yard Breaststroke 1 1:13.05
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:45.49

 

Pearce, Austin (JR)
Event Place Time
4 Boys 200 Yard Freestyle 1 1:59.27
14 Boys 100 Yard Freestyle 1 54.68
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:40.85
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:45.49

 

Pfeffer, Matt (SR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 1 24.88
14 Boys 100 Yard Freestyle 2 57.31
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:40.85
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:45.49

 

Schreiber, Delaney (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 1 2:05.14
15 Girls 500 Yard Freestyle 1 5:38.84
19 Girls 100 Yard Backstroke 1 1:08.26
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay DQ

 

Spurgin, Saraea (SO)
Event Place Time
5 Girls 200 Yard Individual Medley 4 3:14.87
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 1 2:08.47
21A Girls 50 Yard Breaststroke 2 42.89
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 1 5:06.08

 

Stefanoff, McKenzie (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:24.36
3 Girls 200 Yard Freestyle 2 2:38.54
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 1 2:08.47
19 Girls 100 Yard Backstroke 3 1:21.25

 

Sterner, Tyler (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:14.12
8 Boys 50 Yard Freestyle 5 27.92
12 Boys 100 Yard Butterfly 2 1:14.81
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:49.17

 

Stoffel, Isabel (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:24.36
11 Girls 100 Yard Butterfly 2 1:17.83
13 Girls 100 Yard Freestyle 3 1:11.98
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 1 2:08.47

 

Timmons, Chris (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:14.12
8 Boys 50 Yard Freestyle 7 29.26
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:49.17
22A Boys 50 Yard Breaststroke 4 38.45

 

1 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 1 2:05.14
1. Schreiber, Delaney (JR)
2. Gracey, Brianna (FR)
3. Hapner, Hannah (SR)
4. Collopy, Rachel (JR)
CNM B 2 2:24.36
1. Stefanoff, McKenzie (SO)
2. Eilerman, Courtney (JR)
3. Stoffel, Isabel (FR)
4. Myers, Madyson (SO)

 

2 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 2 2:04.71
1. Kirby, Zach (SR)
2. Garrison, Tanner (SR)
3. Bowers, Jake (SO)
4. Adams, Tyler (SR)
CNM B 3 2:14.12
1. Sterner, Tyler (SR)
2. Gaylor, Bobby (FR)
3. Timmons, Chris (JR)
4. Ohlemacher, Tyler (JR)

 

17 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 1 2:08.47
1. Myers, Madyson (SO)
2. Stefanoff, McKenzie (SO)
3. Spurgin, Saraea (SO)
4. Stoffel, Isabel (FR)
CNM B 4 2:12.64
1. Kreusch, Karlee (SO)
2. Brant, Aislynn (SR)
3. Eilerman, Courtney (JR)
4. Evans, Taylor (SO)

 

18 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 1 1:40.85
1. Pfeffer, Matt (SR)
2. DeLano, Justin (FR)
3. Parrett, Justin (FR)
4. Pearce, Austin (JR)
CNM B 3 1:49.17
1. Ohlemacher, Tyler (JR)
2. Fisher, Brayden (SR)
3. Timmons, Chris (JR)
4. Sterner, Tyler (SR)

 

23 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A DQ
1. Gracey, Brianna (FR)
2. Hapner, Hannah (SR)
3. Collopy, Rachel (JR)
4. Schreiber, Delaney (JR)
CNM B 1 5:06.08
1. Kirby, Ashley (SO)
2. Spurgin, Saraea (SO)
3. Brant, Aislynn (SR)
4. Myers, Madyson (SO)

 

24 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 1 3:45.49
1. Pfeffer, Matt (SR)
2. Parrett, Justin (FR)
3. DeLano, Justin (FR)
4. Pearce, Austin (JR)
CNM B 2 4:05.11
1. Fisher, Brayden (SR)
2. Adams, Tyler (SR)
3. Bowers, Jake (SO)
4. Kirby, Zach (SR)

return to top

SOUTHWEST OHIO CLASSIC

January 17 & 18, 2015

West Carrollton YMCA

Finals (F) – St. Xavier High School Keating Natatorium

 

Adams, Tyler (SR)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay DQ
106 Boys 200 Yard Freestyle 12 2:20.28
118 Boys 50 Yard Breaststroke 5 35.39
122 Boys 200 Yard Freestyle Relay 12 1:56.82
202 Boys 200 Yard Medley Relay 10 2:09.83
208 Boys 100 Yard Individual Medley 3 1:09.65
216 Boys 100 Yard Breaststroke 9 1:17.45
222 Boys 400 Yard Freestyle Relay 7 4:01.21

 

Barnes, Nick (FR)
Event Place Time
110 Boys 50 Yard Freestyle 40 32.08
114 Boys 100 Yard Backstroke 19 1:27.47
212 Boys 50 Yard Butterfly 12 39.57
218 Boys 50 Yard Backstroke 12 38.46
222 Boys 400 Yard Freestyle Relay 11 4:37.90

 

Barrett, Melissa (SO)
Event Place Time
109 Girls 50 Yard Freestyle 51 35.88
117 Girls 50 Yard Breaststroke 19 47.29
121 Girls 200 Yard Freestyle Relay 18 2:31.08
209 Girls 100 Yard Freestyle 40 1:24.33
217 Girls 50 Yard Backstroke 35 48.00

 

Bowers, Jake (SO)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay 7 4:41.21
106 Boys 200 Yard Freestyle 11 2:18.02
118 Boys 50 Yard Breaststroke 7 35.92
122 Boys 200 Yard Freestyle Relay 8 1:47.92
202 Boys 200 Yard Medley Relay 6 2:01.30
208 Boys 100 Yard Individual Medley 4 1:10.71
216 Boys 100 Yard Breaststroke 10 1:18.04
222 Boys 400 Yard Freestyle Relay 7 4:01.21

 

Brant, Aislynn (SR)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 14 5:53.98
109 Girls 50 Yard Freestyle 50 35.80
113 Girls 100 Yard Backstroke 30 1:35.98
121 Girls 200 Yard Freestyle Relay 18 2:31.08
209 Girls 100 Yard Freestyle 34 1:18.08
217 Girls 50 Yard Backstroke 22 42.13
221 Girls 400 Yard Freestyle Relay 13 5:19.10

 

Calderon, Roberto (FR)
Event Place Time
110 Boys 50 Yard Freestyle 48 34.86
118 Boys 50 Yard Breaststroke 18 46.68
210 Boys 100 Yard Freestyle 39 1:20.43
218 Boys 50 Yard Backstroke 14 40.17

 

Collopy, Rachel (JR)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 6 4:38.81
109 Girls 50 Yard Freestyle 18 30.70
113 Girls 100 Yard Backstroke 15 1:18.11
121 Girls 200 Yard Freestyle Relay 7 1:55.47
201 Girls 200 Yard Medley Relay 5 2:05.42
207 Girls 100 Yard Individual Medley 10 1:22.02
217 Girls 50 Yard Backstroke 7 36.53
221 Girls 400 Yard Freestyle Relay 5 4:12.45

 

DeLano, Justin (FR)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay 5 4:26.53
108 Boys 400 Yard Individual Medley 3 5:11.79
114 Boys 100 Yard Backstroke 3 1:04.30
122 Boys 200 Yard Freestyle Relay 5 1:40.52
202 Boys 200 Yard Medley Relay 5 1:57.87
Record 204 Boys 1650 Yard Freestyle 1 18:59.21
208 Boys 100 Yard Individual Medley 1 1:05.66

 

Eilerman, Courtney (JR)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 10 5:18.15
109 Girls 50 Yard Freestyle 29 31.58
117 Girls 50 Yard Breaststroke 4 39.97
121 Girls 200 Yard Freestyle Relay 12 2:04.60
201 Girls 200 Yard Medley Relay 10 2:22.23
211 Girls 50 Yard Butterfly 9 38.71
215 Girls 100 Yard Breaststroke 12 1:30.12

 

Evans, Taylor (SO)
Event Place Time
109 Girls 50 Yard Freestyle 17 30.65
117 Girls 50 Yard Breaststroke 28 1:16.29
121 Girls 200 Yard Freestyle Relay 12 2:04.60
201 Girls 200 Yard Medley Relay 13 2:34.66
207 Girls 100 Yard Individual Medley 11 1:23.06
211 Girls 50 Yard Butterfly 6 35.91
221 Girls 400 Yard Freestyle Relay 13 5:19.10

 

Fisher, Brayden (SR)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay DQ
110 Boys 50 Yard Freestyle 20 27.31
118 Boys 50 Yard Breaststroke 4 35.17
122 Boys 200 Yard Freestyle Relay 8 1:47.92
202 Boys 200 Yard Medley Relay 10 2:09.83
212 Boys 50 Yard Butterfly 6 31.38
216 Boys 100 Yard Breaststroke 13 1:20.62
222 Boys 400 Yard Freestyle Relay 7 4:01.21

 

Garrison, Tanner (SR)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay 7 4:41.21
118 Boys 50 Yard Breaststroke 2 33.71
120 Boys 200 Yard Breaststroke 5 2:50.78
122 Boys 200 Yard Freestyle Relay 12 1:56.82
202 Boys 200 Yard Medley Relay 6 2:01.30
208 Boys 100 Yard Individual Medley 6 1:16.07
216 Boys 100 Yard Breaststroke 7 1:16.46
222 Boys 400 Yard Freestyle Relay 11 4:37.90

 

Gaylor, Bobby (FR)
Event Place Time
106 Boys 200 Yard Freestyle DQ
118 Boys 50 Yard Breaststroke 16 41.76
208 Boys 100 Yard Individual Medley 9 1:22.20
216 Boys 100 Yard Breaststroke 20 1:32.64
222 Boys 400 Yard Freestyle Relay 11 4:37.90

 

Gracey, Brianna (FR)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 6 4:38.81
111 Girls 100 Yard Butterfly 6 1:04.56
Record 119 Girls 200 Yard Breaststroke 6 2:39.44
121 Girls 200 Yard Freestyle Relay 7 1:55.47
201 Girls 200 Yard Medley Relay 5 2:05.42
205 Girls 200 Yard Individual Medley 10 2:25.01
215 Girls 100 Yard Breaststroke 7 1:15.60
221 Girls 400 Yard Freestyle Relay 5 4:12.45

 

Hapner, Hannah (SR)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 6 4:38.81
105 Girls 200 Yard Freestyle 9 2:22.43
111 Girls 100 Yard Butterfly 11 1:10.46
121 Girls 200 Yard Freestyle Relay 7 1:55.47
201 Girls 200 Yard Medley Relay 5 2:05.42
207 Girls 100 Yard Individual Medley 2 1:12.67
211 Girls 50 Yard Butterfly 2 30.16
211 Girls 50 Yard Butterfly 11 29.89 (F)
221 Girls 400 Yard Freestyle Relay 5 4:12.45

 

Ho, Karol (SR)
Event Place Time
109 Girls 50 Yard Freestyle 58 38.90
117 Girls 50 Yard Breaststroke 22 49.81
121 Girls 200 Yard Freestyle Relay 18 2:31.08
211 Girls 50 Yard Butterfly 14 47.43
217 Girls 50 Yard Backstroke 32 47.55

 

Jenkins, Lauren (FR)
Event Place Time
109 Girls 50 Yard Freestyle 64 42.74
117 Girls 50 Yard Breaststroke NS
121 Girls 200 Yard Freestyle Relay 18 2:31.08
209 Girls 100 Yard Freestyle NS
217 Girls 50 Yard Backstroke NS

 

Kirby, Ashley (SO)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 14 5:53.98
105 Girls 200 Yard Freestyle 13 2:35.05
111 Girls 100 Yard Butterfly 15 1:27.54
121 Girls 200 Yard Freestyle Relay 15 2:13.48
201 Girls 200 Yard Medley Relay 13 2:34.66
209 Girls 100 Yard Freestyle 27 1:13.69
211 Girls 50 Yard Butterfly 11 40.46
221 Girls 400 Yard Freestyle Relay 11 4:47.82

 

Kirby, Zach (SR)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay 5 4:26.53
106 Boys 200 Yard Freestyle 8 2:11.56
114 Boys 100 Yard Backstroke 9 1:09.59
122 Boys 200 Yard Freestyle Relay 8 1:47.92
202 Boys 200 Yard Medley Relay 5 1:57.87
210 Boys 100 Yard Freestyle 13 58.47
218 Boys 50 Yard Backstroke 4 32.21
222 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 3:43.07

 

Kreusch, Karlee (SO)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 14 5:53.98
109 Girls 50 Yard Freestyle 46 34.98
113 Girls 100 Yard Backstroke 25 1:28.34
121 Girls 200 Yard Freestyle Relay 15 2:13.48
201 Girls 200 Yard Medley Relay 13 2:34.66
209 Girls 100 Yard Freestyle 35 1:19.65
217 Girls 50 Yard Backstroke 17 40.17
221 Girls 400 Yard Freestyle Relay 13 5:19.10

 

Myers, Madyson (SO)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 10 5:18.15
109 Girls 50 Yard Freestyle 22 30.99
113 Girls 100 Yard Backstroke 20 1:21.63
121 Girls 200 Yard Freestyle Relay 12 2:04.60
201 Girls 200 Yard Medley Relay 10 2:22.23
209 Girls 100 Yard Freestyle 23 1:11.14
217 Girls 50 Yard Backstroke 8 37.23
221 Girls 400 Yard Freestyle Relay 11 4:47.82

 

Ohlemacher, Tyler (JR)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay 7 4:41.21
110 Boys 50 Yard Freestyle 21 27.43
114 Boys 100 Yard Backstroke 8 1:08.53
122 Boys 200 Yard Freestyle Relay 8 1:47.92
202 Boys 200 Yard Medley Relay 6 2:01.30
210 Boys 100 Yard Freestyle 18 1:00.93
218 Boys 50 Yard Backstroke 2 30.69
222 Boys 400 Yard Freestyle Relay 7 4:01.21

 

Parrett, Justin (FR)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay 5 4:26.53
110 Boys 50 Yard Freestyle 8 25.23
120 Boys 200 Yard Breaststroke 3 2:38.51
122 Boys 200 Yard Freestyle Relay 5 1:40.52
202 Boys 200 Yard Medley Relay 5 1:57.87
210 Boys 100 Yard Freestyle 7 54.91
216 Boys 100 Yard Breaststroke 5 1:12.31
222 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 3:43.07

 

Pearce, Austin (JR)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay 5 4:26.53
106 Boys 200 Yard Freestyle 4 1:59.54
110 Boys 50 Yard Freestyle 5 24.50
122 Boys 200 Yard Freestyle Relay 5 1:40.52
202 Boys 200 Yard Medley Relay 5 1:57.87
210 Boys 100 Yard Freestyle 4 53.34
212 Boys 50 Yard Butterfly 2 27.22
222 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 3:43.07

 

Pfeffer, Matt (SR)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay 7 4:41.21
110 Boys 50 Yard Freestyle 9 25.45
114 Boys 100 Yard Backstroke 10 1:10.27
122 Boys 200 Yard Freestyle Relay 5 1:40.52
202 Boys 200 Yard Medley Relay 6 2:01.30
210 Boys 100 Yard Freestyle 11 55.71
218 Boys 50 Yard Backstroke 3 32.12
222 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 3:43.07

 

Schreiber, Delaney (JR)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 6 4:38.81
Record 107 Girls 400 Yard Individual Medley 2 5:04.34
113 Girls 100 Yard Backstroke 8 1:05.23
121 Girls 200 Yard Freestyle Relay 7 1:55.47
201 Girls 200 Yard Medley Relay 5 2:05.42
217 Girls 50 Yard Backstroke 1 30.72
217 Girls 50 Yard Backstroke 3 30.28 (F)
Record 219 Girls 200 Yard Backstroke 8 2:19.37
221 Girls 400 Yard Freestyle Relay 5 4:12.45

 

Spurgin, Saraea (SO)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 14 5:53.98
109 Girls 50 Yard Freestyle 37 33.45
117 Girls 50 Yard Breaststroke 15 44.53
121 Girls 200 Yard Freestyle Relay 15 2:13.48
201 Girls 200 Yard Medley Relay 13 2:34.66
209 Girls 100 Yard Freestyle 28 1:14.97
215 Girls 100 Yard Breaststroke 21 1:45.91
221 Girls 400 Yard Freestyle Relay 13 5:19.10

 

Stefanoff, McKenzie (SO)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 10 5:18.15
105 Girls 200 Yard Freestyle 15 2:39.82
113 Girls 100 Yard Backstroke 18 1:21.14
121 Girls 200 Yard Freestyle Relay 15 2:13.48
201 Girls 200 Yard Medley Relay 10 2:22.23
207 Girls 100 Yard Individual Medley 8 1:21.18
217 Girls 50 Yard Backstroke 11 38.05
221 Girls 400 Yard Freestyle Relay 11 4:47.82

 

Sterner, Tyler (SR)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay DQ
112 Boys 100 Yard Butterfly 9 1:11.74
114 Boys 100 Yard Backstroke 15 1:18.82
122 Boys 200 Yard Freestyle Relay 12 1:56.82
202 Boys 200 Yard Medley Relay 10 2:09.83
212 Boys 50 Yard Butterfly 5 30.17
218 Boys 50 Yard Backstroke 7 33.49
222 Boys 400 Yard Freestyle Relay 11 4:37.90

 

Stoffel, Isabel (FR)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 10 5:18.15
105 Girls 200 Yard Freestyle 16 2:41.21
111 Girls 100 Yard Butterfly 14 1:19.36
121 Girls 200 Yard Freestyle Relay 12 2:04.60
201 Girls 200 Yard Medley Relay 10 2:22.23
209 Girls 100 Yard Freestyle 21 1:10.72
211 Girls 50 Yard Butterfly 4 34.72
221 Girls 400 Yard Freestyle Relay 11 4:47.82

 

Timmons, Chris (JR)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay DQ
110 Boys 50 Yard Freestyle 35 30.27
118 Boys 50 Yard Breaststroke 14 38.37
122 Boys 200 Yard Freestyle Relay 12 1:56.82
202 Boys 200 Yard Medley Relay 10 2:09.83
212 Boys 50 Yard Butterfly 7 34.11
218 Boys 50 Yard Backstroke 11 36.97

 

103 Girls 400 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 6 4:38.81
1. Schreiber, Delaney (JR)
2. Gracey, Brianna (FR)
3. Hapner, Hannah (SR)
4. Collopy, Rachel (JR)
CNM B 10 5:18.15
1. Stefanoff, McKenzie (SO)
2. Eilerman, Courtney (JR)
3. Stoffel, Isabel (FR)
4. Myers, Madyson (SO)
CNM C 14 5:53.98
1. Kreusch, Karlee (SO)
2. Spurgin, Saraea (SO)
3. Kirby, Ashley (SO)
4. Brant, Aislynn (SR)

 

104 Boys 400 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 5 4:26.53
1. Kirby, Zach (SR)
2. Parrett, Justin (FR)
3. DeLano, Justin (FR)
4. Pearce, Austin (JR)
CNM B 7 4:41.21
1. Ohlemacher, Tyler (JR)
2. Garrison, Tanner (SR)
3. Bowers, Jake (SO)
4. Pfeffer, Matt (SR)
CNM C DQ
1. Timmons, Chris (JR)
2. Fisher, Brayden (SR)
3. Sterner, Tyler (SR)
4. Adams, Tyler (SR)

 

121 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 7 1:55.47
1. Gracey, Brianna (FR)
2. Hapner, Hannah (SR)
3. Collopy, Rachel (JR)
4. Schreiber, Delaney (JR)
CNM B 12 2:04.60
1. Evans, Taylor (SO)
2. Eilerman, Courtney (JR)
3. Myers, Madyson (SO)
4. Stoffel, Isabel (FR)
CNM C 15 2:13.48
1. Spurgin, Saraea (SO)
2. Kreusch, Karlee (SO)
3. Kirby, Ashley (SO)
4. Stefanoff, McKenzie (SO)
CNM D 18 2:31.08
1. Barrett, Melissa (SO)
2. Ho, Karol (SR)
3. Jenkins, Lauren (FR)
4. Brant, Aislynn (SR)

 

122 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 5 1:40.52
1. Parrett, Justin (FR)
2. DeLano, Justin (FR)
3. Pfeffer, Matt (SR)
4. Pearce, Austin (JR)
CNM B 8 1:47.92
1. Ohlemacher, Tyler (JR)
2. Bowers, Jake (SO)
3. Kirby, Zach (SR)
4. Fisher, Brayden (SR)
CNM C 12 1:56.82
1. Garrison, Tanner (SR)
2. Sterner, Tyler (SR)
3. Timmons, Chris (JR)
4. Adams, Tyler (SR)

 

201 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 5 2:05.42
1. Schreiber, Delaney (JR)
2. Gracey, Brianna (FR)
3. Hapner, Hannah (SR)
4. Collopy, Rachel (JR)
CNM B 10 2:22.23
1. Stefanoff, McKenzie (SO)
2. Eilerman, Courtney (JR)
3. Stoffel, Isabel (FR)
4. Myers, Madyson (SO)
CNM C 13 2:34.66
1. Kreusch, Karlee (SO)
2. Spurgin, Saraea (SO)
3. Kirby, Ashley (SO)
4. Evans, Taylor (SO)

 

202 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 5 1:57.87
1. Kirby, Zach (SR)
2. Parrett, Justin (FR)
3. DeLano, Justin (FR)
4. Pearce, Austin (JR)
CNM B 6 2:01.30
1. Ohlemacher, Tyler (JR)
2. Garrison, Tanner (SR)
3. Bowers, Jake (SO)
4. Pfeffer, Matt (SR)
CNM C 10 2:09.83
1. Sterner, Tyler (SR)
2. Adams, Tyler (SR)
3. Timmons, Chris (JR)
4. Fisher, Brayden (SR)

 

221 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 5 4:12.45
1. Gracey, Brianna (FR)
2. Hapner, Hannah (SR)
3. Collopy, Rachel (JR)
4. Schreiber, Delaney (JR)
CNM B 11 4:47.82
1. Stefanoff, McKenzie (SO)
2. Myers, Madyson (SO)
3. Kirby, Ashley (SO)
4. Stoffel, Isabel (FR)
CNM C 13 5:19.10
1. Kreusch, Karlee (SO)
2. Spurgin, Saraea (SO)
3. Evans, Taylor (SO)
4. Brant, Aislynn (SR)

 

222 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 3 3:43.07
1. Parrett, Justin (FR)
2. Pfeffer, Matt (SR)
3. Kirby, Zach (SR)
4. Pearce, Austin (JR)
CNM B 7 4:01.21
1. Bowers, Jake (SO)
2. Adams, Tyler (SR)
3. Fisher, Brayden (SR)
4. Ohlemacher, Tyler (JR)
CNM C 11 4:37.90
1. Garrison, Tanner (SR)
2. Gaylor, Bobby (FR)
3. Barnes, Nick (FR)
4. Sterner, Tyler (SR)

return to top

Trotwood Invitational

January 22, 2015

Trotwood Aquatic Center

 

Barnes, Nick (FR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 7 31.60
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 2:06.55
20 Boys 100 Yard Backstroke DQ
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 4:43.76

 

Barrett, Melissa (SO)
Event Place Time
13 Girls 100 Yard Freestyle NS
21 Girls 100 Yard Breaststroke NS

 

Bowers, Jake (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:17.39
6 Boys 200 Yard Individual Medley 3 2:33.86
14 Boys 100 Yard Freestyle 2 58.68
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:47.51

 

Brant, Aislynn (SR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle NS
13 Girls 100 Yard Freestyle NS

 

Calderon, Roberto (FR)
Event Place Time
14 Boys 100 Yard Freestyle 9 1:17.18
22 Boys 100 Yard Breaststroke 5 1:46.25

 

Collopy, Rachel (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 1 2:05.37
7 Girls 50 Yard Freestyle 3 30.98
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 1 1:55.46
19 Girls 100 Yard Backstroke 1 1:19.40

 

DeLano, Justin (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:51.90
6 Boys 200 Yard Individual Medley 2 2:23.24
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:47.51
20 Boys 100 Yard Backstroke 1 1:04.30

 

Eilerman, Courtney (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:21.39
7 Girls 50 Yard Freestyle 4 31.63
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 3 2:19.96
21 Girls 100 Yard Breaststroke 1 1:28.89

 

Evans, Taylor (SO)
Event Place Time
3 Girls 200 Yard Freestyle 3 2:34.33
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 3 2:19.96
19 Girls 100 Yard Backstroke 8 1:32.03
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 3 5:19.19

 

Fisher, Brayden (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 2 1:59.45
4 Boys 200 Yard Freestyle 2 2:20.18
8 Boys 50 Yard Freestyle 4 27.40
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:47.51

 

Garrison, Tanner (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 2 1:59.45
14 Boys 100 Yard Freestyle 4 1:05.00
22 Boys 100 Yard Breaststroke 2 1:14.94
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 4:43.76

 

Gaylor, Bobby (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:17.39
6 Boys 200 Yard Individual Medley 4 2:54.17
16 Boys 500 Yard Freestyle 2 6:47.95
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 2:06.55

 

Gracey, Brianna (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 1 2:05.37
3 Girls 200 Yard Freestyle 1 2:08.50
7 Girls 50 Yard Freestyle 1 27.63
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 1 1:55.46

 

Gruenmueller, Emma (JR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle NS
21 Girls 100 Yard Breaststroke NS

 

Hapner, Hannah (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 1 2:05.37
5 Girls 200 Yard Individual Medley 2 2:32.36
13 Girls 100 Yard Freestyle 2 1:02.97
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 1 1:55.46

 

Ho, Karol (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 4 2:38.83
7 Girls 50 Yard Freestyle 14 39.08
13 Girls 100 Yard Freestyle 11 1:31.47
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 3 5:19.19

 

Jenkins, Lauren (FR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 16 43.76
13 Girls 100 Yard Freestyle 15 1:41.20
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 3 2:19.96

 

Kirby, Ashley (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 4 2:38.83
11 Girls 100 Yard Butterfly 2 1:28.47
15 Girls 500 Yard Freestyle 2 6:59.92
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 1 4:50.40

 

Kirby, Zach (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 2 1:59.45
8 Boys 50 Yard Freestyle 3 26.65
14 Boys 100 Yard Freestyle 1 57.82
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:44.23

 

Kreusch, Karlee (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 4 2:38.83
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 3 2:19.96
19 Girls 100 Yard Backstroke 4 1:28.91
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 3 5:19.19

 

Myers, Madyson (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:21.39
3 Girls 200 Yard Freestyle 5 2:36.87
19 Girls 100 Yard Backstroke 3 1:22.30
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 1 4:50.40

 

Ohlemacher, Tyler (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 2 1:59.45
4 Boys 200 Yard Freestyle 3 2:23.64
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:47.51
20 Boys 100 Yard Backstroke 2 1:07.25

 

Parrett, Justin (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:51.90
8 Boys 50 Yard Freestyle 2 24.70
16 Boys 500 Yard Freestyle 1 5:20.34
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:44.23

 

Pearce, Austin (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:51.90
Record 4 Boys 200 Yard Freestyle 1 1:58.63
8 Boys 50 Yard Freestyle 1 24.14
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:44.23

 

Pfeffer, Matt (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:51.90
12 Boys 100 Yard Butterfly 1 1:03.87
14 Boys 100 Yard Freestyle 3 58.72
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:44.23

 

Schreiber, Delaney (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 1 2:05.37
5 Girls 200 Yard Individual Medley 1 2:23.97
13 Girls 100 Yard Freestyle 1 59.76
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 1 1:55.46

 

Spurgin, Saraea (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 4 2:38.83
7 Girls 50 Yard Freestyle 7 32.58
21 Girls 100 Yard Breaststroke 4 1:42.91
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 3 5:19.19

 

Spurgin, Shaphan (FR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 11 34.51
14 Boys 100 Yard Freestyle 7 1:16.73
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 2:06.55
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 4:43.76

 

Stefanoff, McKenzie (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:21.39
3 Girls 200 Yard Freestyle 6 2:39.76
19 Girls 100 Yard Backstroke 2 1:21.77
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 1 4:50.40

 

Sterner, Tyler (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:17.39
12 Boys 100 Yard Butterfly 2 1:10.25
20 Boys 100 Yard Backstroke 3 1:18.91
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 4:43.76

 

Stoffel, Isabel (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:21.39
11 Girls 100 Yard Butterfly 1 1:18.19
13 Girls 100 Yard Freestyle 4 1:11.17
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 1 4:50.40

 

Timmons, Chris (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:17.39
8 Boys 50 Yard Freestyle 6 29.83
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 2:06.55
22 Boys 100 Yard Breaststroke 3 1:28.52

 

1 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 1 2:05.37
1. Schreiber, Delaney (JR)
2. Gracey, Brianna (FR)
3. Hapner, Hannah (SR)
4. Collopy, Rachel (JR)
CNM B 2 2:21.39
1. Stefanoff, McKenzie (SO)
2. Eilerman, Courtney (JR)
3. Stoffel, Isabel (FR)
4. Myers, Madyson (SO)
CNM C 4 2:38.83
1. Kreusch, Karlee (SO)
2. Spurgin, Saraea (SO)
3. Kirby, Ashley (SO)
4. Ho, Karol (SR)

 

2 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 1 1:51.90
1. DeLano, Justin (FR)
2. Parrett, Justin (FR)
3. Pearce, Austin (JR)
4. Pfeffer, Matt (SR)
CNM B 2 1:59.45
1. Ohlemacher, Tyler (JR)
2. Garrison, Tanner (SR)
3. Kirby, Zach (SR)
4. Fisher, Brayden (SR)
CNM C 3 2:17.39
1. Sterner, Tyler (SR)
2. Gaylor, Bobby (FR)
3. Bowers, Jake (SO)
4. Timmons, Chris (JR)

 

17 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 1 1:55.46
1. Gracey, Brianna (FR)
2. Hapner, Hannah (SR)
3. Collopy, Rachel (JR)
4. Schreiber, Delaney (JR)
CNM B 3 2:19.96
1. Eilerman, Courtney (JR)
2. Jenkins, Lauren (FR)
3. Kreusch, Karlee (SO)
4. Evans, Taylor (SO)
CNM C NS

 

18 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 1 1:47.51
1. Ohlemacher, Tyler (JR)
2. Fisher, Brayden (SR)
3. Bowers, Jake (SO)
4. DeLano, Justin (FR)
CNM B 3 2:06.55
1. Timmons, Chris (JR)
2. Gaylor, Bobby (FR)
3. Spurgin, Shaphan (FR)
4. Barnes, Nick (FR)

 

23 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 1 4:50.40
1. Stefanoff, McKenzie (SO)
2. Myers, Madyson (SO)
3. Kirby, Ashley (SO)
4. Stoffel, Isabel (FR)
CNM B 3 5:19.19
1. Kreusch, Karlee (SO)
2. Evans, Taylor (SO)
3. Ho, Karol (SR)
4. Spurgin, Saraea (SO)

 

24 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 1 3:44.23
1. Kirby, Zach (SR)
2. Pfeffer, Matt (SR)
3. Parrett, Justin (FR)
4. Pearce, Austin (JR)
CNM B 2 4:43.76
1. Barnes, Nick (FR)
2. Garrison, Tanner (SR)
3. Spurgin, Shaphan (FR)
4. Sterner, Tyler (SR)

return to top

GREATER WESTERN OHIO CONFERENCE
CHAMPIONSHIPS – PRELIMINARIES

January 31, 2015

Trotwood Aquatic Center

 

Adams, Tyler (SR)
Event Place Time
4 Boys 200 Yard Freestyle 11 2:17.35
22 Boys 100 Yard Breaststroke 6 1:13.97

Barnes, Nick (FR)
Event Place Time
4 Boys 200 Yard Freestyle 17 2:41.57

Bowers, Jake (SO)
Event Place Time
6 Boys 200 Yard Individual Medley 11 2:32.05
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 4 1:44.42
22 Boys 100 Yard Breaststroke 9 1:15.40

Calderon, Roberto (FR)
Event Place Time
20 Boys 100 Yard Backstroke 18 1:22.83

Collopy, Rachel (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:02.19
7 Girls 50 Yard Freestyle 14 30.56
13 Girls 100 Yard Freestyle 13 1:09.27
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 4 4:09.64

DeLano, Justin (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 5 1:51.40
16 Boys 500 Yard Freestyle 6 5:28.52
Record 20 Boys 100 Yard Backstroke 10 1:02.99
Record 24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 3:37.32

Eilerman, Courtney (JR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 16 31.20
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:04.91
21 Girls 100 Yard Breaststroke 15 1:28.64

Evans, Taylor (SO)
Event Place Time
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:04.91

Fisher, Brayden (SR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 18 26.53
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 4 1:44.42
22 Boys 100 Yard Breaststroke 12 1:17.53

Gaylor, Bobby (FR)
Event Place Time
4 Boys 200 Yard Freestyle 16 2:33.23
16 Boys 500 Yard Freestyle 15 6:52.21

Gracey, Brianna (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:02.19
11 Girls 100 Yard Butterfly 6 1:04.70
21 Girls 100 Yard Breaststroke 5 1:14.10
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 4 4:09.64

Hapner, Hannah (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:02.19
5 Girls 200 Yard Individual Medley 8 2:32.98
11 Girls 100 Yard Butterfly 10 1:08.15
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 4 4:09.64

Ho, Karol (SR)
Event Place Time
3 Girls 200 Yard Freestyle 19 3:04.78
19 Girls 100 Yard Backstroke 18 1:40.66

Kirby, Ashley (SO)
Event Place Time
3 Girls 200 Yard Freestyle 12 2:30.36
15 Girls 500 Yard Freestyle 12 6:44.03

Kirby, Zach (SR)
Event Place Time
4 Boys 200 Yard Freestyle 9 2:05.84
14 Boys 100 Yard Freestyle 9 57.12
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 4 1:44.42

Kreusch, Karlee (SO)
Event Place Time
3 Girls 200 Yard Freestyle 18 2:55.22
19 Girls 100 Yard Backstroke 16 1:26.34

Myers, Madyson (SO)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 15 31.10
13 Girls 100 Yard Freestyle 15 1:11.05
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:04.91

Ohlemacher, Tyler (JR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 19 26.58
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 4 1:44.42
20 Boys 100 Yard Backstroke 12 1:07.40

Parrett, Justin (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 5 1:51.40
6 Boys 200 Yard Individual Medley 7 2:14.30
Record 16 Boys 500 Yard Freestyle 3 5:10.27
Record 24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 3:37.32

Pearce, Austin (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 5 1:51.40
8 Boys 50 Yard Freestyle 5 24.29
14 Boys 100 Yard Freestyle 2 52.40
Record 24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 3:37.32

Pfeffer, Matt (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 5 1:51.40
8 Boys 50 Yard Freestyle 8 24.61
14 Boys 100 Yard Freestyle 4 54.48
Record 24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 3:37.32

Schreiber, Delaney (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:02.19
Record 15 Girls 500 Yard Freestyle 5 5:33.76
19 Girls 100 Yard Backstroke 2 1:03.85
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 4 4:09.64

Stefanoff, McKenzie (SO)
Event Place Time
3 Girls 200 Yard Freestyle 15 2:41.43
19 Girls 100 Yard Backstroke 12 1:20.93

Sterner, Tyler (SR)
Event Place Time
12 Boys 100 Yard Butterfly DQ
20 Boys 100 Yard Backstroke 17 1:14.68

Stoffel, Isabel (FR)
Event Place Time
11 Girls 100 Yard Butterfly 13 1:17.09
13 Girls 100 Yard Freestyle 14 1:09.89
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:04.91

Timmons, Chris (JR)
Event Place Time
14 Boys 100 Yard Freestyle 21 1:06.14
22 Boys 100 Yard Breaststroke 17 1:24.11

1 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 3 2:02.19
1. Schreiber, Delaney (JR)
2. Gracey, Brianna (FR)
3. Hapner, Hannah (SR)
4. Collopy, Rachel (JR)

2 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 5 1:51.40
1. DeLano, Justin (FR)
2. Parrett, Justin (FR)
3. Pearce, Austin (JR)
4. Pfeffer, Matt (SR)

17 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 5 2:04.91
1. Eilerman, Courtney (JR)
2. Evans, Taylor (SO)
3. Stoffel, Isabel (FR)
4. Myers, Madyson (SO)

18 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 4 1:44.42
1. Ohlemacher, Tyler (JR)
2. Fisher, Brayden (SR)
3. Bowers, Jake (SO)
4. Kirby, Zach (SR)

23 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 4 4:09.64
1. Gracey, Brianna (FR)
2. Hapner, Hannah (SR)
3. Collopy, Rachel (JR)
4. Schreiber, Delaney (JR)

24 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
Record CNM A 3 3:37.32
1. Parrett, Justin (FR)
2. DeLano, Justin (FR)
3. Pfeffer, Matt (SR)
4. Pearce, Austin (JR)

return to top

GREATER WESTERN OHIO CONFERENCE
CHAMPIONSHIPS – FINALS

February 4, 2015

Trotwood Aquatic Center

 

Bowers, Jake (SO)
Event Place Time
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 10 1:43.45

Collopy, Rachel (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 10 2:04.35
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 8 4:09.42

DeLano, Justin (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 9 1:50.84
16 Boys 500 Yard Freestyle 16 5:36.22
20 Boys 100 Yard Backstroke 16 1:05.34
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 9 3:41.79

Eilerman, Courtney (JR)
Event Place Time
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 11 2:03.90

Fisher, Brayden (SR)
Event Place Time
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 10 1:43.45

Gracey, Brianna (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 10 2:04.35
11 Girls 100 Yard Butterfly 10 1:04.51
21 Girls 100 Yard Breaststroke 11 1:14.66
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 8 4:09.42

Hapner, Hannah (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 10 2:04.35
11 Girls 100 Yard Butterfly 14 1:07.64
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 8 4:09.42

Kirby, Zach (SR)
Event Place Time
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 10 1:43.45

Myers, Madyson (SO)
Event Place Time
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 11 2:03.90

Ohlemacher, Tyler (JR)
Event Place Time
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 10 1:43.45

Parrett, Justin (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 9 1:50.84
6 Boys 200 Yard Individual Medley 12 2:14.13
16 Boys 500 Yard Freestyle 8 5:14.28
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 9 3:41.79

Pearce, Austin (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 9 1:50.84
8 Boys 50 Yard Freestyle 9 23.83
Record 14 Boys 100 Yard Freestyle 4 51.58
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 9 3:41.79

Pfeffer, Matt (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 9 1:50.84
8 Boys 50 Yard Freestyle 12 24.72
14 Boys 100 Yard Freestyle 9 54.21
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 9 3:41.79

Schreiber, Delaney (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 10 2:04.35
Record 15 Girls 500 Yard Freestyle 6 5:33.13
19 Girls 100 Yard Backstroke 8 1:05.21
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 8 4:09.42

Stefanoff, McKenzie (SO)
Event Place Time
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 11 2:03.90

Stoffel, Isabel (FR)
Event Place Time
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 11 2:03.90

1 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 10 2:04.35
1. Schreiber, Delaney (JR)
2. Gracey, Brianna (FR)
3. Hapner, Hannah (SR)
4. Collopy, Rachel (JR)

2 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 9 1:50.84
1. DeLano, Justin (FR)
2. Parrett, Justin (FR)
3. Pearce, Austin (JR)
4. Pfeffer, Matt (SR)

17 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 11 2:03.90
1. Eilerman, Courtney (JR)
2. Stefanoff, McKenzie (SO)
3. Stoffel, Isabel (FR)
4. Myers, Madyson (SO)

18 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 10 1:43.45
1. Ohlemacher, Tyler (JR)
2. Fisher, Brayden (SR)
3. Bowers, Jake (SO)
4. Kirby, Zach (SR)

23 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 8 4:09.42
1. Gracey, Brianna (FR)
2. Hapner, Hannah (SR)
3. Collopy, Rachel (JR)
4. Schreiber, Delaney (JR)

24 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 9 3:41.79
1. Parrett, Justin (FR)
2. DeLano, Justin (FR)
3. Pfeffer, Matt (SR)
4. Pearce, Austin (JR)

return to top

SOUTHWEST OHIO DISTRICT SECTIONALS – BOYS

February 13, 2015

Trotwood Aquatic Center

 

Adams, Tyler (SR)
Event Place Time
23 Boys 200 Yard Freestyle 11 2:14.84
31 Boys 100 Yard Breaststroke 8 1:13.67

Barnes, Nick (FR)
Event Place Time
27 Boys 100 Yard Freestyle 32 1:17.71
30 Boys 100 Yard Backstroke 14 1:26.01

Bowers, Jake (SO)
Event Place Time
23 Boys 200 Yard Freestyle 7 2:07.15
31 Boys 100 Yard Breaststroke 9 1:14.92

Calderon, Roberto (FR)
Event Place Time
30 Boys 100 Yard Backstroke 13 1:23.16

DeLano, Justin (FR)
Event Place Time
Record 22 Boys 200 Yard Medley Relay 3 1:48.69
28 Boys 500 Yard Freestyle 3 5:26.16
Record 29 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:36.05
Record 32 Boys 400 Yard Freestyle Relay 4 3:35.11

Fisher, Brayden (SR)
Event Place Time
25 Boys 50 Yard Freestyle 15 25.85
27 Boys 100 Yard Freestyle 11 58.13

Garrison, Tanner (SR)
Event Place Time
24 Boys 200 Yard Individual Medley 12 2:39.40
31 Boys 100 Yard Breaststroke 7 1:13.55

Gaylor, Bobby (FR)
Event Place Time
24 Boys 200 Yard Individual Medley 14 2:52.67
28 Boys 500 Yard Freestyle 8 6:31.12

Kirby, Zach (SR)
Event Place Time
23 Boys 200 Yard Freestyle 6 2:06.90
27 Boys 100 Yard Freestyle 9 57.27

Ohlemacher, Tyler (JR)
Event Place Time
25 Boys 50 Yard Freestyle 17 26.04
30 Boys 100 Yard Backstroke 7 1:06.99

Parrett, Justin (FR)
Event Place Time
Record 22 Boys 200 Yard Medley Relay 3 1:48.69
Record 23 Boys 200 Yard Freestyle 1 1:54.15
Record 29 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:36.05
Record 32 Boys 400 Yard Freestyle Relay 4 3:35.11

Pearce, Austin (JR)
Event Place Time
Record 22 Boys 200 Yard Medley Relay 3 1:48.69
Record 27 Boys 100 Yard Freestyle 1 50.72
Record 29 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:36.05
Record 32 Boys 400 Yard Freestyle Relay 4 3:35.11

Pfeffer, Matt (SR)
Event Place Time
Record 22 Boys 200 Yard Medley Relay 3 1:48.69
25 Boys 50 Yard Freestyle 5 24.20
Record 29 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:36.05
Record 32 Boys 400 Yard Freestyle Relay 4 3:35.11

Spurgin, Shaphan (FR)
Event Place Time
24 Boys 200 Yard Individual Medley DQ

Sterner, Tyler (SR)
Event Place Time
26 Boys 100 Yard Butterfly 4 1:10.41
30 Boys 100 Yard Backstroke 10 1:14.24

Timmons, Chris (JR)
Event Place Time
25 Boys 50 Yard Freestyle 28 28.77
31 Boys 100 Yard Breaststroke 20 1:22.09

22 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
Record CNM A 3 1:48.69
1. DeLano, Justin (FR)
2. Parrett, Justin (FR)
3. Pearce, Austin (JR)
4. Pfeffer, Matt (SR)

29 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
Record CNM A 2 1:36.05
1. Parrett, Justin (FR)
2. DeLano, Justin (FR)
3. Pfeffer, Matt (SR)
4. Pearce, Austin (JR)

32 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
Record CNM A 4 3:35.11
1. Parrett, Justin (FR)
2. DeLano, Justin (FR)
3. Pfeffer, Matt (SR)
4. Pearce, Austin (JR)

return to top

SOUTHWEST OHIO DISTRICT SECTIONALS – GIRLS

February 14, 2015

Trotwood Aquatic Center

 

Collopy, Rachel (JR)
Event Place Time
2 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:00.63
5 Girls 50 Yard Freestyle 19 30.66
9 Girls 200 Yard Freestyle Relay 6 2:01.46
12 Girls 400 Yard Freestyle Relay 4 4:07.12

Eilerman, Courtney (JR)
Event Place Time
5 Girls 50 Yard Freestyle 18 30.64
9 Girls 200 Yard Freestyle Relay 6 2:01.46
11 Girls 100 Yard Breaststroke 11 1:26.18

Gracey, Brianna (FR)
Event Place Time
2 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:00.63
6 Girls 100 Yard Butterfly 2 1:02.23
11 Girls 100 Yard Breaststroke 2 1:10.71
12 Girls 400 Yard Freestyle Relay 4 4:07.12

Hapner, Hannah (SR)
Event Place Time
2 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:00.63
6 Girls 100 Yard Butterfly 5 1:09.66
12 Girls 400 Yard Freestyle Relay 4 4:07.12

Ho, Karol (SR)
Event Place Time
3 Girls 200 Yard Freestyle 19 2:57.49
11 Girls 100 Yard Breaststroke 19 1:43.30

Jenkins, Lauren (FR)
Event Place Time
3 Girls 200 Yard Freestyle 27 3:44.88
10 Girls 100 Yard Backstroke 23 1:45.19

Kirby, Ashley (SO)
Event Place Time
3 Girls 200 Yard Freestyle 14 2:29.58
8 Girls 500 Yard Freestyle 8 6:48.20

Kreusch, Karlee (SO)
Event Place Time
7 Girls 100 Yard Freestyle 26 1:15.04
10 Girls 100 Yard Backstroke 15 1:28.18

Myers, Madyson (SO)
Event Place Time
5 Girls 50 Yard Freestyle 21 30.82
7 Girls 100 Yard Freestyle 16 1:09.35
9 Girls 200 Yard Freestyle Relay 6 2:01.46

Schreiber, Delaney (JR)
Event Place Time
2 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:00.63
3 Girls 200 Yard Freestyle 3 2:04.23
Record 10 Girls 100 Yard Backstroke 1 1:02.09
12 Girls 400 Yard Freestyle Relay 4 4:07.12

Stefanoff, McKenzie (SO)
Event Place Time
7 Girls 100 Yard Freestyle 20 1:11.26
10 Girls 100 Yard Backstroke 10 1:19.68

Stoffel, Isabel (FR)
Event Place Time
5 Girls 50 Yard Freestyle 22 30.86
7 Girls 100 Yard Freestyle 19 1:10.12
9 Girls 200 Yard Freestyle Relay 6 2:01.46

2 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 3 2:00.63
1. Schreiber, Delaney (JR)
2. Gracey, Brianna (FR)
3. Hapner, Hannah (SR)
4. Collopy, Rachel (JR)

9 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 6 2:01.46
1. Eilerman, Courtney (JR)
2. Stoffel, Isabel (FR)
3. Myers, Madyson (SO)
4. Collopy, Rachel (JR)

12 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 4 4:07.12
1. Hapner, Hannah (SR)
2. Collopy, Rachel (JR)
3. Schreiber, Delaney (JR)
4. Gracey, Brianna (FR)

return to top

SOUTHWEST OHIO DISTRICT CHAMPIONSHIPS

February 21, 2015

Miami University

 

Collopy, Rachel (JR)
Event Place Time
2 Girls 200 Yard Medley Relay 24 2:00.77

DeLano, Justin (FR)
Event Place Time
Record 22 Boys 200 Yard Medley Relay 21 1:47.65
Record 29 Boys 200 Yard Freestyle Relay 21 1:35.80
Record 32 Boys 400 Yard Freestyle Relay 21 3:33.99

Gracey, Brianna (FR)
Event Place Time
2 Girls 200 Yard Medley Relay 24 2:00.77
Record 6 Girls 100 Yard Butterfly 31 1:00.98
11 Girls 100 Yard Breaststroke 29 1:11.90

Hapner, Hannah (SR)
Event Place Time
2 Girls 200 Yard Medley Relay 24 2:00.77

Parrett, Justin (FR)
Event Place Time
Record 22 Boys 200 Yard Medley Relay 21 1:47.65
Record 23 Boys 200 Yard Freestyle 25 1:54.09
Record 29 Boys 200 Yard Freestyle Relay 21 1:35.80
Record 32 Boys 400 Yard Freestyle Relay 21 3:33.99

Pearce, Austin (JR)
Event Place Time
Record 22 Boys 200 Yard Medley Relay 21 1:47.65
Record 27 Boys 100 Yard Freestyle 25 50.62
Record 29 Boys 200 Yard Freestyle Relay 21 1:35.80
Record 32 Boys 400 Yard Freestyle Relay 21 3:33.99

Pfeffer, Matt (SR)
Event Place Time
Record 22 Boys 200 Yard Medley Relay 21 1:47.65
Record 29 Boys 200 Yard Freestyle Relay 21 1:35.80
Record 32 Boys 400 Yard Freestyle Relay 21 3:33.99

Schreiber, Delaney (JR)
Event Place Time
2 Girls 200 Yard Medley Relay 24 2:00.77
Record 10 Girls 100 Yard Backstroke 27 1:01.94

2 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 24 2:00.77
1. Schreiber, Delaney (JR)
2. Gracey, Brianna (FR)
3. Hapner, Hannah (SR)
4. Collopy, Rachel (JR)

22 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
Record CNM A 21 1:47.65
1. DeLano, Justin (FR)
2. Parrett, Justin (FR)
3. Pearce, Austin (JR)
4. Pfeffer, Matt (SR)

29 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
Record CNM A 21 1:35.80
1. Parrett, Justin (FR)
2. DeLano, Justin (FR)
3. Pfeffer, Matt (SR)
4. Pearce, Austin (JR)

32 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
Record CNM A 21 3:33.99
1. Parrett, Justin (FR)
2. DeLano, Justin (FR)
3. Pfeffer, Matt (SR)
4. Pearce, Austin (JR)

return to top

Record Indicates the swimmier has set a new school record
  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

    RT @ncaaec When you become an NCAA student-athlete you become part of a support system to help you succeed. Learn more:… twitter.com/i/web/status/9…

    About an hour ago · reply · retweet · favorite

  • LIKE US ON FACEBOOK

  • SUPPORT OUR SPONSORS