Thunderbolts Official Sponsor

Swim Team Results

2017-2018 Season

2017-12-01 Tippecanoe High School Meet (Tippecanoe-Northmont/Stebbins)
2017-12-09 Greenon Invitational
2017-12-16 Butler Invitational
2017-12-22 Chaminade-Julienne High School Meet
2018-01-05 Troy High School Meet
2018-01-13 Southwest Ohio Classic
2018-01-20 Home Meet (Lebanon – Yellow Springs – Northmont) [SENIOR NIGHT]
2018-01-27 Greater Western Ohio Conference Championships – Preliminaries
2018-02-01 Greater Western Ohio Conference Championships – Finals
2018-02-04 Wayne Invitational
2018-02-09 Southwest Ohio District Sectionals – Boys
2018-02-10 Southwest Ohio District Sectionals – Girls
2018-02-17 Southwest Ohio District Championships

Previous Seasons

2016-17 Swim Team Results
2015-16 Swim Team Results
2014-15 Swim Team Results

Other Swim Team Links

Swim Team Roster
Swim Team Records
Past Record Holders

TIPPECANOE HIGH SCHOOL MEET

December 1, 2017

Miami County YMCA

 

Asbury, Mitchell (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:02.68
4 Boys 200 Yard Freestyle 2 2:09.53
12 Boys 100 Yard Freestyle 6 59.94
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:50.40

 

Best, Sam (SO)
Event Place Time
10 Boys 100 Yard Butterfly 3 1:24.02
14 Boys 500 Yard Freestyle 3 7:04.34
22 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 4:52.90

 

Brant, Ava (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 6 2:47.18
7 Girls 50 Yard Freestyle 11 35.90
11 Girls 100 Yard Freestyle 11 1:24.74
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 6 2:41.31

 

Calderon, Roberto (SR)
Event Place Time
4 Boys 200 Yard Freestyle 7 2:49.87
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 2:01.24
18 Boys 100 Yard Backstroke 6 1:24.78

 

Caraway, Phoebe (FR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 2 29.37
11 Girls 100 Yard Freestyle 2 1:07.24
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:16.42
21 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 4:29.81

 

Danielak, Caleb (SO)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 10 30.81
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 2:01.24
18 Boys 100 Yard Backstroke 9 1:37.68
22 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 4:52.90

 

DeLano, Justin (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:48.24
10 Boys 100 Yard Butterfly 1 55.18
12 Boys 100 Yard Freestyle 1 51.90
22 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:43.34

 

English, Josiah (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:48.24
4 Boys 200 Yard Freestyle 1 2:07.02
18 Boys 100 Yard Backstroke 1 1:03.32
22 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:43.34

 

Gaylor, Bobby (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:48.24
8 Boys 50 Yard Freestyle 3 25.81
12 Boys 100 Yard Freestyle 4 58.05
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:50.40

 

Groves, Breanne (SR)
Event Place Time
3 Girls 200 Yard Freestyle 11 3:19.24
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 6 2:41.31
17 Girls 100 Yard Backstroke 9 1:35.25
21 Girls 400 Yard Freestyle Relay 6 5:18.13

 

Groves, Brooke (SO)
Event Place Time
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 6 2:41.31
107 Girls 50 Yard Freestyle 13 47.94
111 Girls 100 Yard Freestyle 8 1:52.17

 

Gutierrez, Abby (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:14.24
3 Girls 200 Yard Freestyle 2 2:25.18
13 Girls 500 Yard Freestyle 1 6:27.62
21 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 4:29.81

 

Jackson, Allison (FR)
Event Place Time
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 6 2:41.31
19 Girls 100 Yard Breaststroke 8 1:36.74
107 Girls 50 Yard Freestyle 10 37.46

 

Johnston, Jasmine (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 6 2:47.18
3 Girls 200 Yard Freestyle 8 2:53.49
13 Girls 500 Yard Freestyle 6 7:51.58
21 Girls 400 Yard Freestyle Relay 6 5:18.13

 

Jones, Olivia (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:14.24
7 Girls 50 Yard Freestyle 3 29.46
11 Girls 100 Yard Freestyle 4 1:10.27
21 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 4:29.81

 

Lewis, Terrance (SO)
Event Place Time
108 Boys 50 Yard Freestyle 4 44.24
112 Boys 100 Yard Freestyle 4 1:49.05

 

Mayl, Olivia (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 6 2:47.18
3 Girls 200 Yard Freestyle 10 3:05.22
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:16.42
17 Girls 100 Yard Backstroke 5 1:25.72

 

McDonald, Elena (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 6 2:47.18
5 Girls 200 Yard Individual Medley 10 3:35.96
9 Girls 100 Yard Butterfly 6 1:41.49
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:16.42

 

McKarns, Joey (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:02.68
4 Boys 200 Yard Freestyle 5 2:32.87
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 2:01.24
20 Boys 100 Yard Breaststroke 5 1:24.14

 

Mergler, Jonah (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:02.68
12 Boys 100 Yard Freestyle 5 58.53
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:50.40
20 Boys 100 Yard Breaststroke 1 1:14.27

 

Moniaci, Vincent (SO)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 6 29.27
10 Boys 100 Yard Butterfly 4 1:26.02
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:50.40
22 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 4:52.90

 

Parrett, Justin (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:48.24
6 Boys 200 Yard Individual Medley 1 2:06.22
Record 14 Boys 500 Yard Freestyle 1 5:05.23
22 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:43.34

 

Rife, Jordan (SR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 10 33.37
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:16.42
17 Girls 100 Yard Backstroke 7 1:29.91
21 Girls 400 Yard Freestyle Relay 6 5:18.13

 

Roberts, Fynn (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:14.24
5 Girls 200 Yard Individual Medley 1 2:30.81
19 Girls 100 Yard Breaststroke 1 1:15.44
21 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 4:29.81

 

Sanders, Nick (SO)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 12 33.15
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 2:01.24
20 Boys 100 Yard Breaststroke 8 1:34.78
22 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 4:52.90

 

Scoville, Jonah (FR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 11 32.87
112 Boys 100 Yard Freestyle 2 1:16.46

 

Stoffel, Isabel (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:14.24
9 Girls 100 Yard Butterfly 4 1:22.46
11 Girls 100 Yard Freestyle 5 1:10.94
21 Girls 400 Yard Freestyle Relay 6 5:18.13

 

Woods, Eric (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:02.68
6 Boys 200 Yard Individual Medley 2 2:28.12
18 Boys 100 Yard Backstroke 2 1:10.08
22 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:43.34

 

1 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 3 2:14.24
1. Gutierrez, Abby (SO)
2. Roberts, Fynn (JR)
3. Stoffel, Isabel (SR)
4. Jones, Olivia (JR)
CNM B 6 2:47.18
1. Mayl, Olivia (SO)
2. McDonald, Elena (SO)
3. Johnston, Jasmine SO)
4. Brant, Ava (FR)

 

2 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 1 1:48.24
1. English, Josiah (JR)
2. Parrett, Justin (SR)
3. DeLano, Justin (SR)
4. Gaylor, Bobby (SR)
CNM B 3 2:02.68
1. Woods, Eric (JR)
2. McKarns, Joey (SO)
3. Mergler, Jonah (FR)
4. Asbury, Mitchell (JR)

 

15 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 5 2:16.42
1. Rife, Jordan (SR)
2. Mayl, Olivia (SO)
3. McDonald, Elena (SO)
4. Caraway, Phoebe (FR)
CNM B 6 2:41.31
1. Jackson, Allison (FR)
2. Groves, Brooke (SO)
3. Brant, Ava (FR)
4. Groves, Breanne (SR)

 

16 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 2 1:50.40
1. Mergler, Jonah (FR)
2. Asbury, Mitchell (JR)
3. Moniaci, Vincent (SO)
4. Gaylor, Bobby (SR)
CNM B 3 2:01.24
1. Danielak, Caleb (SO)
2. Calderon, Roberto (SR)
3. Sanders, Nick (SO)
4. McKarns, Joey (SO)

 

21 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 2 4:29.81
1. Caraway, Phoebe (FR)
2. Jones, Olivia (JR)
3. Gutierrez, Abby (SO)
4. Roberts, Fynn (JR)
CNM B 6 5:18.13
1. Rife, Jordan (SR)
2. Johnston, Jasmine (SO)
3. Groves, Breanne (SR)
4. Stoffel, Isabel (SR)

 

22 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 1 3:43.34
1. DeLano, Justin (SR)
2. English, Josiah (JR)
3. Woods, Eric (JR)
4. Parrett, Justin (SR)
CNM B 3 4:52.90
1. Danielak, Caleb (SO)
2. Sanders, Nick (SO)
3. Best, Sam (SO)
4. Moniaci, Vincent (SO)

return to top



GREENON INVITATIONAL

December 9, 2017

Trotwood Aquatic Center

 

Asbury, Mitchell (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 7 2:01.71
4 Boys 100 Yard Freestyle 10 57.92
12 Boys 50 Yard Backstroke 9 31.46
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 10 1:49.90

 

Best, Sam (SO)
Event Place Time
6 Boys 100 Yard Individual Medley 24 1:23.76
10 Boys 50 Yard Butterfly 32 36.60

 

Brant, Ava (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 35 2:46.92
7 Girls 50 Yard Freestyle 55 33.73
11 Girls 50 Yard Backstroke 50 45.25
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 28 2:14.67

 

Calderon, Roberto (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 25 2:21.00
8 Boys 50 Yard Freestyle 63 30.33
12 Boys 50 Yard Backstroke 21 35.62
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 24 2:01.86

 

Caraway, Phoebe (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 22 2:33.75
3 Girls 100 Yard Freestyle 13 1:07.91
7 Girls 50 Yard Freestyle 9 29.65
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 7 2:00.07

 

Danielak, Caleb (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 25 2:21.00
4 Boys 100 Yard Freestyle 48 1:11.85
8 Boys 50 Yard Freestyle 73 31.66
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 24 2:01.86

 

DeLano, Justin (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:47.18
10 Boys 50 Yard Butterfly 2 25.02
12 Boys 50 Yard Backstroke 1 26.68
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:37.33

 

Dresnek, Lindsey (SO)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle NS
11 Girls 50 Yard Backstroke NS

 

English, Josiah (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:47.18
8 Boys 50 Yard Freestyle 6 25.36
12 Boys 50 Yard Backstroke 5 29.06
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:37.33

 

Gaylor, Bobby (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:47.18
8 Boys 50 Yard Freestyle 10 25.91
14 Boys 50 Yard Breaststroke 7 34.03
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:37.33

 

Groves, Breanne (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 35 2:46.92
3 Girls 100 Yard Freestyle 65 1:23.28
11 Girls 50 Yard Backstroke 44 43.52
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 37 2:27.32

 

Groves, Brooke (SO)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 145 45.07
11 Girls 50 Yard Backstroke 81 55.77

 

Gutierrez, Abby (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 8 2:15.71
5 Girls 100 Yard Individual Medley 27 1:20.06
11 Girls 50 Yard Backstroke 19 38.45
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 7 2:00.07

 

Jackson, Allison (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 22 2:33.75
7 Girls 50 Yard Freestyle 93 36.30
13 Girls 50 Yard Breaststroke 20 42.47
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 37 2:27.32

 

Johnston, Jasmine (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 22 2:33.75
3 Girls 100 Yard Freestyle 48 1:18.24
9 Girls 50 Yard Butterfly 35 41.33
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 37 2:27.32

 

Jones, Olivia (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 8 2:15.71
7 Girls 50 Yard Freestyle 11 29.83
11 Girls 50 Yard Backstroke 14 37.42
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 7 2:00.07

 

Lewis, Terrance (SO)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 119 44.86
10 Boys 50 Yard Butterfly DQ

 

Mayl, Olivia (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 22 2:33.75
3 Girls 100 Yard Freestyle 55 1:19.80
11 Girls 50 Yard Backstroke 28 40.30
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 28 2:14.67

 

McDonald, Elena (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 35 2:46.92
5 Girls 100 Yard Individual Medley 52 1:36.45
9 Girls 50 Yard Butterfly 34 40.16
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 37 2:27.32

 

McKarns, Joey (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 7 2:01.71
8 Boys 50 Yard Freestyle 35 28.36
14 Boys 50 Yard Breaststroke DQ
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 24 2:01.86

 

Mergler, Jonah (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 7 2:01.71
6 Boys 100 Yard Individual Medley 2 1:04.49
10 Boys 50 Yard Butterfly 7 28.34
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 10 1:49.90

 

Moniaci, Vincent (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 25 2:21.00
4 Boys 100 Yard Freestyle 30 1:04.89
10 Boys 50 Yard Butterfly 27 34.14
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 10 1:49.90

 

Parrett, Justin (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:47.18
4 Boys 100 Yard Freestyle 1 51.58
14 Boys 50 Yard Breaststroke 1 29.22
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:37.33

 

Rife, Jordan (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 35 2:46.92
7 Girls 50 Yard Freestyle 42 33.03
11 Girls 50 Yard Backstroke 32 40.63
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 28 2:14.67

 

Roberts, Fynn (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 8 2:15.71
5 Girls 100 Yard Individual Medley 9 1:10.53
13 Girls 50 Yard Breaststroke 2 34.99
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 7 2:00.07

 

Sanders, Nick (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 25 2:21.00
6 Boys 100 Yard Individual Medley 25 1:27.09
14 Boys 50 Yard Breaststroke 37 41.88
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 24 2:01.86

 

Scoville, Jonah (FR)
Event Place Time
4 Boys 100 Yard Freestyle 57 1:15.76
10 Boys 50 Yard Butterfly 36 41.76

 

Stoffel, Isabel (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 8 2:15.71
3 Girls 100 Yard Freestyle 21 1:09.25
9 Girls 50 Yard Butterfly 21 35.31
15 Girls 200 Yard Freestyle Relay 28 2:14.67

 

Woods, Eric (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 7 2:01.71
6 Boys 100 Yard Individual Medley 11 1:09.20
12 Boys 50 Yard Backstroke 10 31.69
16 Boys 200 Yard Freestyle Relay 10 1:49.90

 

1 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 8 2:15.71
1. Gutierrez, Abby (SO)
2. Roberts, Fynn (JR)
3. Stoffel, Isabel (SR)
4. Jones, Olivia (JR)
CNM B 22 2:33.75
1. Mayl, Olivia (SO)
2. Jackson, Allison (FR)
3. Johnston, Jasmine (SO)
4. Caraway, Phoebe (FR)
CNM C 35 2:46.92
1. Rife, Jordan (SR)
2. McDonald, Elena (SO)
3. Groves, Breanne (SR)
4. Brant, Ava (FR)

 

2 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 1 1:47.18
1. English, Josiah (JR)
2. Parrett, Justin (SR)
3. DeLano, Justin (SR)
4. Gaylor, Bobby (SR)
CNM B 7 2:01.71
1. Woods, Eric (JR)
2. McKarns, Joey (SO)
3. Mergler, Jonah (FR)
4. Asbury, Mitchell (JR)
CNM C 25 2:21.00
1. Calderon, Roberto (SR)
2. Sanders, Nick (SO)
3. Moniaci, Vincent (SO)
4. Danielak, Caleb (SO)

 

15 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 7 2:00.07
1. Caraway, Phoebe (FR)
2. Jones, Olivia (JR)
3. Gutierrez, Abby (SO)
4. Roberts, Fynn (JR)
CNM B 28 2:14.67
1. Rife, Jordan (SR)
2. Brant, Ava (FR)
3. Mayl, Olivia (SO)
4. Stoffel, Isabel (SR)
CNM C 37 2:27.32
1. Jackson, Allison (FR)
2. McDonald, Elena (SO)
3. Groves, Breanne (SR)
4. Johnston, Jasmine (SO)

 

16 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 2 1:37.33
1. English, Josiah (JR)
2. Parrett, Justin (SR)
3. Gaylor, Bobby (SR)
4. DeLano, Justin (SR)
CNM B 10 1:49.90
1. Mergler, Jonah (FR)
2. Moniaci, Vincent (SO)
3. Woods, Eric (JR)
4. Asbury, Mitchell (JR)
CNM C 24 2:01.86
1. Danielak, Caleb (SO)
2. Sanders, Nick (SO)
3. Calderon, Roberto (SR)
4. McKarns, Joey (SO)

return to top



BUTLER INVITATIONAL

December 16, 2017

Wright State University

 

Asbury, Mitchell (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay DQ
4 Boys 200 Yard Freestyle 12 2:06.39
20 Boys 100 Yard Backstroke 12 1:06.50
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 6 3:36.36

 

Best, Sam (SO)
Event Place Time
4 Boys 200 Yard Freestyle 24 2:38.97
12 Boys 100 Yard Butterfly 20 1:23.43

 

Brant, Ava (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 19 2:31.59
7 Girls 50 Yard Freestyle 40 33.91
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 12 2:12.99
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 16 5:21.48

 

Calderon, Roberto (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 19 2:19.67
8 Boys 50 Yard Freestyle 37 29.82
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 13 2:00.97

 

Caraway, Phoebe (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 11 2:16.27
7 Girls 50 Yard Freestyle 14 29.61
13 Girls 100 Yard Freestyle 10 1:06.64
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 7 4:30.64

 

Danielak, Caleb (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 19 2:19.67
8 Boys 50 Yard Freestyle DQ
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 13 2:00.97

 

DeLano, Justin (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 1:48.90
12 Boys 100 Yard Butterfly 2 55.82
20 Boys 100 Yard Backstroke 3 58.02
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 6 3:36.36

 

Dresnek, Lindsey (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay DQ
11 Girls 100 Yard Butterfly 19 1:30.35
13 Girls 100 Yard Freestyle 22 1:15.18
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 12 2:12.99

 

English, Josiah (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 1:48.90
16 Boys 500 Yard Freestyle 9 5:34.71
20 Boys 100 Yard Backstroke 9 1:02.95
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 6 3:36.36

 

Gaylor, Bobby (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 1:48.90
14 Boys 100 Yard Freestyle 8 58.16
16 Boys 500 Yard Freestyle 12 5:58.20
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 8 1:48.75

 

Groves, Breanne (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay DQ
3 Girls 200 Yard Freestyle 24 3:02.70
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 19 2:34.68
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 16 5:21.48

 

Groves, Brooke (SO)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 71 47.72
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 19 2:34.68

 

Gutierrez, Abby (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 11 2:16.27
3 Girls 200 Yard Freestyle 15 2:28.93
15 Girls 500 Yard Freestyle 8 6:29.61
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 7 4:30.64

 

Jackson, Allison (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 19 2:31.59
7 Girls 50 Yard Freestyle 60 37.56
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 19 2:34.68
21 Girls 100 Yard Breaststroke 19 1:37.01

 

Johnston, Jasmine (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay DQ
3 Girls 200 Yard Freestyle 20 2:49.52
11 Girls 100 Yard Butterfly 20 1:34.55
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 16 5:21.48

 

Jones, Olivia (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 11 2:16.27
7 Girls 50 Yard Freestyle 17 29.91
19 Girls 100 Yard Backstroke 16 1:24.50
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 7 4:30.64

 

Lewis, Terrance (SO)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 65 45.50
14 Boys 100 Yard Freestyle 26 1:39.19

 

Mayl, Olivia (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay DQ
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 19 2:34.68
19 Girls 100 Yard Backstroke 17 1:24.73
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 16 5:21.48

 

McDonald, Elena (SO)
Event Place Time
5 Girls 200 Yard Individual Medley DQ
21 Girls 100 Yard Breaststroke 26 1:52.15

 

McKarns, Joey (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay DQ
8 Boys 50 Yard Freestyle 29 29.01
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 8 1:48.75
22 Boys 100 Yard Breaststroke 20 1:21.32

 

Mergler, Jonah (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay DQ
6 Boys 200 Yard Individual Medley 9 2:22.67
12 Boys 100 Yard Butterfly 12 1:04.04
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 8 1:48.75

 

Moniaci, Vincent (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 19 2:19.67
6 Boys 200 Yard Individual Medley 20 2:53.31
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 13 2:00.97

 

Parrett, Justin (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 1:48.90
4 Boys 200 Yard Freestyle 4 1:53.16
22 Boys 100 Yard Breaststroke 3 1:04.08
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 6 3:36.36

 

Rife, Jordan (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 19 2:31.59
7 Girls 50 Yard Freestyle 34 32.48
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 12 2:12.99
19 Girls 100 Yard Backstroke 15 1:24.03

 

Roberts, Fynn (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 11 2:16.27
5 Girls 200 Yard Individual Medley 7 2:33.75
21 Girls 100 Yard Breaststroke 1 1:14.29
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 7 4:30.64

 

Sanders, Nick (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 19 2:19.67
8 Boys 50 Yard Freestyle 48 31.38
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 13 2:00.97
22 Boys 100 Yard Breaststroke 24 1:28.20

 

Scoville, Jonah (FR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 34 29.34
14 Boys 100 Yard Freestyle 20 1:11.82

 

Stoffel, Isabel (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 19 2:31.59
11 Girls 100 Yard Butterfly 13 1:20.62
13 Girls 100 Yard Freestyle 16 1:09.93
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 12 2:12.99

 

Woods, Eric (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay DQ
6 Boys 200 Yard Individual Medley 11 2:26.45
16 Boys 500 Yard Freestyle 11 5:52.69
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 8 1:48.75

 

1 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 11 2:16.27
1. Jones, Olivia (JR)
2. Roberts, Fynn (JR)
3. Gutierrez, Abby (SO)
4. Caraway, Phoebe (FR)
CNM B 19 2:31.59
1. Rife, Jordan (SR)
2. Jackson, Allison (FR)
3. Stoffel, Isabel (SR)
4. Brant, Ava (FR)
CNM C DQ
1. Dresnek, Lindsey (SO)
2. Mayl, Olivia (SO)
3. Johnston, Jasmine (SO)
4. Groves, Breanne (SR)

 

2 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 3 1:48.90
1. English, Josiah (JR)
2. Parrett, Justin (SR)
3. DeLano, Justin (SR)
4. Gaylor, Bobby (SR)
CNM B DQ
1. Woods, Eric (JR)
2. McKarns, Joey (SO)
3. Mergler, Jonah (FR)
4. Asbury, Mitchell (JR)
CNM C 19 2:19.67
1. Calderon, Roberto (SR)
2. Sanders, Nick (SO)
3. Moniaci, Vincent (SO)
4. Danielak, Caleb (SO)

 

17 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 12 2:12.99
1. Brant, Ava (FR)
2. Dresnek, Lindsey (SO)
3. Rife, Jordan (SR)
4. Stoffel, Isabel (SR)
CNM B 19 2:34.68
1. Jackson, Allison (FR)
2. Groves, Brooke (SO)
3. Groves, Breanne (SR)
4. Mayl, Olivia (SO)

 

18 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 8 1:48.75
1. Mergler, Jonah (FR)
2. Woods, Eric (JR)
3. McKarns, Joey (SO)
4. Gaylor, Bobby (SR)
CNM B 13 2:00.97
1. Danielak, Caleb (SO)
2. Moniaci, Vincent (SO)
3. Sanders, Nick (SO)
4. Calderon, Roberto (SR)

 

23 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 7 4:30.64
1. Gutierrez, Abby (SO)
2. Caraway, Phoebe (FR)
3. Jones, Olivia (JR)
4. Roberts, Fynn (JR)
CNM B 16 5:21.48
1. Brant, Ava (FR)
2. Groves, Breanne (SR)
3. Mayl, Olivia (SO)
4. Johnston, Jasmine (SO)

 

24 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 6 3:36.36
1. English, Josiah (JR)
2. Asbury, Mitchell (JR)
3. Parrett, Justin (SR)
4. DeLano, Justin (SR)

return to top



CHAMINADE JULIENNE HIGH SCHOOL MEET

December 22, 2017

Dayton Raiders Aquatic Center

 

Asbury, Mitchell (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:00.58
4 Boys 200 Yard Freestyle 3 2:07.76
14 Boys 100 Yard Freestyle 2 54.39
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 3:40.88

 

Best, Sam (SO)
Event Place Time
4 Boys 200 Yard Freestyle 6 2:35.53
12 Boys 100 Yard Butterfly 7 1:25.95

 

Brant, Ava (FR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 8 34.19
13 Girls 100 Yard Freestyle 7 1:19.03
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:13.99
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 3 5:00.27

 

Calderon, Roberto (SR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 6 29.81
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 4 1:58.79
20 Boys 100 Yard Backstroke 4 1:19.55
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 4 4:36.01

 

Caraway, Phoebe (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:15.13
7 Girls 50 Yard Freestyle 4 29.78
13 Girls 100 Yard Freestyle 2 1:07.28
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 4:28.90

 

Danielak, Caleb (SO)
Event Place Time
4 Boys 200 Yard Freestyle 7 2:37.13
8 Boys 50 Yard Freestyle 7 30.96
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 4 1:58.79
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 4 4:36.01

 

DeLano, Justin (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 2 1:46.79
12 Boys 100 Yard Butterfly 1 56.46
16 Boys 500 Yard Freestyle 2 5:12.45
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 3:40.88

 

Dresnek, Lindsey (SO)
Event Place Time
11 Girls 100 Yard Butterfly 4 1:27.01
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:13.99
19 Girls 100 Yard Backstroke 5 1:22.27
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 3 5:00.27

 

English, Josiah (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 2 1:46.79
6 Boys 200 Yard Individual Medley 3 2:17.35
20 Boys 100 Yard Backstroke 1 1:03.03
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 3:40.88

 

Gaylor, Bobby (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 2 1:46.79
8 Boys 50 Yard Freestyle 2 25.13
16 Boys 500 Yard Freestyle 4 5:49.18
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:46.47

 

Groves, Breanne (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 5 2:39.54
3 Girls 200 Yard Freestyle NS
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 6 2:33.47
19 Girls 100 Yard Backstroke 8 1:36.18

 

Groves, Brooke (SO)
Event Place Time
7J Girls 50 Yard Freestyle NS
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 6 2:33.47
21 Girls 100 Yard Breaststroke 5 2:02.46

 

Gutierrez, Abby (SO)
Event Place Time
5 Girls 200 Yard Individual Medley 2 2:43.91
15 Girls 500 Yard Freestyle 3 6:28.42
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:13.99
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 3 5:00.27

 

Jackson, Allison (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 5 2:39.54
7J Girls 50 Yard Freestyle 5 37.17
21 Girls 100 Yard Breaststroke 4 1:37.44

 

Johnston, Jasmine (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 5 2:39.54
3 Girls 200 Yard Freestyle 6 2:52.86
11 Girls 100 Yard Butterfly 5 1:35.85
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 6 2:33.47

 

Jones, Olivia (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:15.13
7 Girls 50 Yard Freestyle 5 30.02
13 Girls 100 Yard Freestyle 3 1:08.64
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 4:28.90

 

Lewis, Terrance (SO)
Event Place Time
8J Boys 50 Yard Freestyle 3 42.74
14J Boys 100 Yard Freestyle 1 1:42.09

 

Mayl, Olivia (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 5 2:39.54
5 Girls 200 Yard Individual Medley 4 3:18.81
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 6 2:33.47
19 Girls 100 Yard Backstroke 7 1:27.53

 

McKarns, Joey (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:00.58
14 Boys 100 Yard Freestyle 4 1:02.76
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:46.47
22 Boys 100 Yard Breaststroke 5 1:21.51

 

Mergler, Jonah (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:00.58
12 Boys 100 Yard Butterfly 4 1:03.59
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:46.47
22 Boys 100 Yard Breaststroke 2 1:14.50

 

Moniaci, Vincent (SO)
Event Place Time
6 Boys 200 Yard Individual Medley 7 2:58.90
12 Boys 100 Yard Butterfly 6 1:23.87
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 4 1:58.79
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 4 4:36.01

 

Parrett, Justin (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 2 1:46.79
4 Boys 200 Yard Freestyle 1 1:52.55
14 Boys 100 Yard Freestyle 1 50.38
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 3:40.88

 

Rife, Jordan (SR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 7 32.10
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:13.99
19 Girls 100 Yard Backstroke 6 1:25.49
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 3 5:00.27

 

Roberts, Fynn (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:15.13
15 Girls 500 Yard Freestyle 1 5:47.49
21 Girls 100 Yard Breaststroke 1 1:14.49
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 4:28.90

 

Sanders, Nick (SO)
Event Place Time
8J Boys 50 Yard Freestyle 1 31.52
22 Boys 100 Yard Breaststroke 7 1:26.93
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 4 4:36.01

 

Scoville, Jonah (FR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 5 29.33
14 Boys 100 Yard Freestyle 7 1:12.87
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 4 1:58.79

 

Stoffel, Isabel (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:15.13
3 Girls 200 Yard Freestyle 5 2:34.60
11 Girls 100 Yard Butterfly 2 1:20.41
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 4:28.90

 

Woods, Eric (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:00.58
6 Boys 200 Yard Individual Medley 4 2:27.11
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:46.47
20 Boys 100 Yard Backstroke 3 1:09.24

 

1 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 3 2:15.13
1. Jones, Olivia (JR)
2. Roberts, Fynn (JR)
3. Stoffel, Isabel (SR)
4. Caraway, Phoebe (FR)
CNM B 5 2:39.54
1. Mayl, Olivia (SO)
2. Jackson, Allison (FR)
3. Johnston, Jasmine (SO)
4. Groves, Breanne (SR)

 

2 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 2 1:46.79
1. English, Josiah (JR)
2. Parrett, Justin (SR)
3. DeLano, Justin (SR)
4. Gaylor, Bobby (SR)
CNM B 3 2:00.58
1. Woods, Eric (JR)
2. McKarns, Joey (SO)
3. Mergler, Jonah (FR)
4. Asbury, Mitchell (JR)

 

17 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 4 2:13.99
1. Rife, Jordan (SR)
2. Brant, Ava (FR)
3. Dresnek, Lindsey (SO)
4. Gutierrez, Abby (SO)
CNM B 6 2:33.47
1. Johnston, Jasmine (SO)
2. Groves, Brooke (SO)
3. Groves, Breanne (SR)
4. Mayl, Olivia (SO)

 

18 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 2 1:46.47
1. Mergler, Jonah (FR)
2. Woods, Eric (JR)
3. McKarns, Joey (SO)
4. Gaylor, Bobby (SR)
CNM B 4 1:58.79
1. Calderon, Roberto (SR)
2. Danielak, Caleb (SO)
3. Scoville, Jonah (FR)
4. Moniaci, Vincent (SO)

 

23 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 2 4:28.90
1. Caraway, Phoebe (FR)
2. Jones, Olivia (JR)
3. Stoffel, Isabel (SR)
4. Roberts, Fynn (JR)
CNM B 3 5:00.27
1. Brant, Ava (FR)
2. Rife, Jordan (SR)
3. Dresnek, Lindsey (SO)
4. Gutierrez, Abby (SO)

 

24 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 2 3:40.88
1. Parrett, Justin (SR)
2. English, Josiah (JR)
3. Asbury, Mitchell (JR)
4. DeLano, Justin (SR)
CNM B 4 4:36.01
1. Sanders, Nick (SO)
2. Danielak, Caleb (SO)
3. Calderon, Roberto (SR)
4. Moniaci, Vincent (SO)

return to top



TROY HIGH SCHOOL INVITATIONAL

January 5, 2018

Miami County YMCA

 

Asbury, Mitchell (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:02.56
14 Boys 100 Yard Freestyle 3 59.32
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:49.15
20 Boys 100 Yard Backstroke 3 1:09.21

Best, Sam (SO)
Event Place Time
6 Boys 200 Yard Individual Medley 4 2:57.61
16 Boys 500 Yard Freestyle 4 7:00.90

Brant, Ava (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 5 2:30.89
7J Girls 50 Yard Freestyle 3 34.63
13 Girls 100 Yard Freestyle 6 1:26.32
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:37.87

Calderon, Roberto (SR)
Event Place Time
4 Boys 200 Yard Freestyle 5 2:29.74
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:55.85
20 Boys 100 Yard Backstroke 5 1:23.26
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 4:33.36

Caraway, Phoebe (FR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 3 29.17
13 Girls 100 Yard Freestyle 2 1:05.89
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 2 2:07.04
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 1 4:29.29

Danielak, Caleb (SO)
Event Place Time
8J Boys 50 Yard Freestyle 2 30.68
14J Boys 100 Yard Freestyle 1 1:09.13
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:55.85
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 4:33.36

DeLano, Justin (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:47.96
12 Boys 100 Yard Butterfly 1 54.74
20 Boys 100 Yard Backstroke 1 57.47
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 3:37.01

Dresnek, Lindsey (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 5 2:30.89
15 Girls 500 Yard Freestyle 5 7:24.77
19 Girls 100 Yard Backstroke 3 1:21.50
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 3 5:03.09

English, Josiah (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:47.96
4 Boys 200 Yard Freestyle 3 2:08.67
16 Boys 500 Yard Freestyle 2 5:42.23
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 3:37.01

Gaylor, Bobby (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:47.96
8 Boys 50 Yard Freestyle 2 24.85
14 Boys 100 Yard Freestyle 2 55.75
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 3:37.01

Groves, Breanne (SR)
Event Place Time
5 Girls 200 Yard Individual Medley 6 3:31.50
13J Girls 100 Yard Freestyle 4 1:24.92
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:37.87

Groves, Brooke (SO)
Event Place Time
7J Girls 50 Yard Freestyle 15 44.21
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:37.87
21 Girls 100 Yard Breaststroke DQ

Gutierrez, Abby (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:14.08
3 Girls 200 Yard Freestyle 3 2:24.76
15 Girls 500 Yard Freestyle 2 6:25.96
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 1 4:29.29

Jackson, Allison (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 5 2:30.89
7J Girls 50 Yard Freestyle 9 36.39
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:37.87
21 Girls 100 Yard Breaststroke 2 1:35.92

Johnston, Jasmine (SO)
Event Place Time
3 Girls 200 Yard Freestyle 6 2:46.45
11 Girls 100 Yard Butterfly 4 1:31.79
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 2 2:07.04
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 3 5:03.09

Jones, Olivia (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:14.08
7 Girls 50 Yard Freestyle 2 29.06
13 Girls 100 Yard Freestyle 3 1:07.28
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 1 4:29.29

Lewis, Terrance (SO)
Event Place Time
8J Boys 50 Yard Freestyle 5 43.94
14J Boys 100 Yard Freestyle 5 1:42.72

Mayl, Olivia (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 5 2:30.89
5 Girls 200 Yard Individual Medley 5 3:19.67
19 Girls 100 Yard Backstroke 5 1:28.30
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 3 5:03.09

McKarns, Joey (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:02.56
14 Boys 100 Yard Freestyle 4 1:02.65
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:49.15
22 Boys 100 Yard Breaststroke 4 1:21.51

Mergler, Jonah (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:02.56
6 Boys 200 Yard Individual Medley DQ
12 Boys 100 Yard Butterfly 3 1:03.17
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:49.15

Moniaci, Vincent (SO)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 4 28.16
12 Boys 100 Yard Butterfly 4 1:17.24
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:55.85
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 4:33.36

Parrett, Justin (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:47.96
6 Boys 200 Yard Individual Medley 1 2:06.42
22 Boys 100 Yard Breaststroke 1 1:05.02
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 3:37.01

Rife, Jordan (SR)
Event Place Time
7 Girls 50 Yard Freestyle 4 31.46
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 2 2:07.04
19 Girls 100 Yard Backstroke 4 1:22.63
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 3 5:03.09

Roberts, Fynn (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:14.08
5 Girls 200 Yard Individual Medley 1 2:29.73
21 Girls 100 Yard Breaststroke 1 1:15.16
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 1 4:29.29

Sanders, Nick (SO)
Event Place Time
14J Boys 100 Yard Freestyle 2 1:10.71
22 Boys 100 Yard Breaststroke 5 1:25.17
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 3 4:33.36

Scoville, Jonah (FR)
Event Place Time
8 Boys 50 Yard Freestyle 5 29.58
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:55.85
22J Boys 100 Yard Breaststroke DQ

Stoffel, Isabel (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:14.08
3 Girls 200 Yard Freestyle 4 2:32.11
11 Girls 100 Yard Butterfly 1 1:18.95
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 2 2:07.04

Woods, Eric (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 2:02.56
4 Boys 200 Yard Freestyle 4 2:08.76
16 Boys 500 Yard Freestyle 3 5:49.30
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:49.15

1 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 2 2:14.08
1. Gutierrez, Abby (SO)
2. Roberts, Fynn (JR)
3. Stoffel, Isabel (SR)
4. Jones, Olivia (JR)
CNM B 5 2:30.89
1. Mayl, Olivia (SO)
2. Jackson, Allison (FR)
3. Dresnek, Lindsey (SO)
4. Brant, Ava (FR)

2 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 1 1:47.96
1. English, Josiah (JR)
2. Parrett, Justin (SR)
3. DeLano, Justin (SR)
4. Gaylor, Bobby (SR)
CNM B 3 2:02.56
1. Woods, Eric (JR)
2. McKarns, Joey (SO)
3. Mergler, Jonah (FR)
4. Asbury, Mitchell (JR)

17 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 2 2:07.04
1. Stoffel, Isabel (SR)
2. Rife, Jordan (SR)
3. Johnston, Jasmine (SO)
4. Caraway, Phoebe (FR)
CNM B 5 2:37.87
1. Groves, Brooke (SO)
2. Jackson, Allison (FR)
3. Groves, Breanne (SR)
4. Brant, Ava (FR)

18 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 2 1:49.15
1. McKarns, Joey (SO)
2. Asbury, Mitchell (JR)
3. Woods, Eric (JR)
4. Mergler, Jonah (FR)
CNM B 3 1:55.85
1. Calderon, Roberto (SR)
2. Danielak, Caleb (SO)
3. Scoville, Jonah (FR)
4. Moniaci, Vincent (SO)

23 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 1 4:29.29
1. Caraway, Phoebe (FR)
2. Gutierrez, Abby (SO)
3. Jones, Olivia (JR)
4. Roberts, Fynn (JR)
CNM B 3 5:03.09
1. Mayl, Olivia (SO)
2. Johnston, Jasmine (SO)
3. Rife, Jordan (SR)
4. Dresnek, Lindsey (SO)

24 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 2 3:37.01
1. DeLano, Justin (SR)
2. English, Josiah (JR)
3. Gaylor, Bobby (SR)
4. Parrett, Justin (SR)
CNM B 3 4:33.36
1. Danielak, Caleb (SO)
2. Calderon, Roberto (SR)
3. Sanders, Nick (SO)
4. Moniaci, Vincent (SO)

return to top



SOUTHWEST OHIO CLASSIC

January 13 & 14, 2018

West Carrollton YMCA

(F) Finals – St. Xavier High School Keating Natatorium

 

Asbury, Mitchell (JR)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay 6 4:30.94
112 Boys 50 Yard Freestyle 17 27.08
116 Boys 100 Yard Backstroke 12 1:08.87
124 Boys 200 Yard Freestyle Relay 9 1:49.09
202 Boys 200 Yard Medley Relay 9 2:07.07
208 Boys 100 Yard Freestyle 10 58.53
216 Boys 50 Yard Backstroke 7 31.50
220 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:37.07

Best, Sam (SO)
Event Place Time
108 Boys 100 Yard Individual Medley 15 1:22.94
114 Boys 100 Yard Butterfly 12 1:26.53
202 Boys 200 Yard Medley Relay 11 2:21.22
206 Boys 200 Yard Individual Medley DQ
210 Boys 50 Yard Butterfly 12 38.22

Brant, Ava (FR)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 12 6:03.21
111 Girls 50 Yard Freestyle 42 34.49
119 Girls 50 Yard Breaststroke 14 50.05
123 Girls 200 Yard Freestyle Relay 13 2:12.24
201 Girls 200 Yard Medley Relay 14 2:42.09
207 Girls 100 Yard Freestyle 38 1:19.52
215 Girls 50 Yard Backstroke 37 46.32
219 Girls 400 Yard Freestyle Relay 11 4:53.93

Calderon, Roberto (SR)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay DQ
112 Boys 50 Yard Freestyle 32 29.93
116 Boys 100 Yard Backstroke 16 1:18.73
124 Boys 200 Yard Freestyle Relay 11 1:56.97
202 Boys 200 Yard Medley Relay 11 2:21.22
208 Boys 100 Yard Freestyle 21 1:05.88
216 Boys 50 Yard Backstroke 12 36.05
220 Boys 400 Yard Freestyle Relay 10 4:31.93

Caraway, Phoebe (FR)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 6 4:57.76
105 Girls 200 Yard Freestyle 11 2:30.47
111 Girls 50 Yard Freestyle 13 29.19
123 Girls 200 Yard Freestyle Relay 7 1:57.80
201 Girls 200 Yard Medley Relay 9 2:27.04
207 Girls 100 Yard Freestyle 16 1:05.85
215 Girls 50 Yard Backstroke 5 37.04
219 Girls 400 Yard Freestyle Relay 7 4:31.07

Danielak, Caleb (SO)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay DQ
106 Boys 200 Yard Freestyle 11 2:38.77
112 Boys 50 Yard Freestyle 34 30.31
124 Boys 200 Yard Freestyle Relay 11 1:56.97
202 Boys 200 Yard Medley Relay 11 2:21.22
210 Boys 50 Yard Butterfly 11 37.18
216 Boys 50 Yard Backstroke 21 41.94
220 Boys 400 Yard Freestyle Relay 10 4:31.93

DeLano, Justin (SR)
Event Place Time
Record 104 Boys 400 Yard Medley Relay 1 3:54.37
Record 110 Boys 400 Yard Individual Medley 2 4:41.36
116 Boys 100 Yard Backstroke 2 57.12
124 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:36.06
202 Boys 200 Yard Medley Relay 2 1:48.61
Record 212 Boys 200 Yard Butterfly 1 2:08.65
Record 218 Boys 200 Yard Backstroke 3 2:06.03
220 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:37.07

Dresnek, Lindsey (SO)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 9 5:27.68
113 Girls 100 Yard Butterfly 13 1:24.51
115 Girls 100 Yard Backstroke 7 1:19.64
123 Girls 200 Yard Freestyle Relay 13 2:12.24
201 Girls 200 Yard Medley Relay 9 2:27.04
209 Girls 50 Yard Butterfly 6 36.11
217 Girls 200 Yard Backstroke NS
219 Girls 400 Yard Freestyle Relay 11 4:53.93

English, Josiah (JR)
Event Place Time
Record 104 Boys 400 Yard Medley Relay 1 3:54.37
108 Boys 100 Yard Individual Medley 2 1:02.39
120 Boys 50 Yard Breaststroke 5 33.75
124 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:36.06

Gaylor, Bobby (SR)
Event Place Time
Record 104 Boys 400 Yard Medley Relay 1 3:54.37
116 Boys 100 Yard Backstroke 6 1:04.74
118 Boys 500 Yard Freestyle 7 5:50.02
124 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:36.06
202 Boys 200 Yard Medley Relay 2 1:48.61
208 Boys 100 Yard Freestyle 4 54.67
216 Boys 50 Yard Backstroke 3 28.94
220 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:37.07

Groves, Breanne (SR)
Event Place Time
111 Girls 50 Yard Freestyle 57 38.01
115 Girls 100 Yard Backstroke 20 1:35.32
123 Girls 200 Yard Freestyle Relay 18 2:24.74
209 Girls 50 Yard Butterfly 24 44.13
215 Girls 50 Yard Backstroke 24 42.32
219 Girls 400 Yard Freestyle Relay 17 5:23.81

Groves, Brooke (SO)
Event Place Time
111 Girls 50 Yard Freestyle 70 45.12
119 Girls 50 Yard Breaststroke 19 56.09
213 Girls 100 Yard Breaststroke 23 1:51.30
215 Girls 50 Yard Backstroke 44 55.87

Gutierrez, Abby (SO)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 6 4:57.76
109 Girls 400 Yard Individual Medley 2 5:52.52
117 Girls 500 Yard Freestyle 3 6:34.22
123 Girls 200 Yard Freestyle Relay 13 2:12.24
201 Girls 200 Yard Medley Relay 7 2:15.91
205 Girls 200 Yard Individual Medley 10 2:51.16
217 Girls 200 Yard Backstroke 5 2:47.30
219 Girls 400 Yard Freestyle Relay 7 4:31.07

Jackson, Allison (FR)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 9 5:27.68
111 Girls 50 Yard Freestyle 51 36.58
119 Girls 50 Yard Breaststroke 6 42.83
123 Girls 200 Yard Freestyle Relay 18 2:24.74
201 Girls 200 Yard Medley Relay 9 2:27.04
209 Girls 50 Yard Butterfly 21 42.14
213 Girls 100 Yard Breaststroke 19 1:39.68
219 Girls 400 Yard Freestyle Relay 17 5:23.81

Johnston, Jasmine (SO)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 12 6:03.21
111 Girls 50 Yard Freestyle 40 34.26
113 Girls 100 Yard Butterfly 16 1:33.60
123 Girls 200 Yard Freestyle Relay 18 2:24.74
201 Girls 200 Yard Medley Relay 14 2:42.09
207 Girls 100 Yard Freestyle 32 1:13.96
209 Girls 50 Yard Butterfly 16 40.96
219 Girls 400 Yard Freestyle Relay 17 5:23.81

Jones, Olivia (JR)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 9 5:27.68
111 Girls 50 Yard Freestyle 18 30.21
115 Girls 100 Yard Backstroke 9 1:22.39
123 Girls 200 Yard Freestyle Relay 7 1:57.80
201 Girls 200 Yard Medley Relay 7 2:15.91
207 Girls 100 Yard Freestyle 22 1:07.97
215 Girls 50 Yard Backstroke 6 37.25
219 Girls 400 Yard Freestyle Relay 7 4:31.07

Lewis, Terrance (SO)
Event Place Time
112 Boys 50 Yard Freestyle NS
120 Boys 50 Yard Breaststroke NS
208 Boys 100 Yard Freestyle NS
210 Boys 50 Yard Butterfly NS

Mayl, Olivia (SO)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 12 6:03.21
111 Girls 50 Yard Freestyle 49 35.94
115 Girls 100 Yard Backstroke 12 1:26.79
123 Girls 200 Yard Freestyle Relay 18 2:24.74
201 Girls 200 Yard Medley Relay 14 2:42.09
209 Girls 50 Yard Butterfly 23 44.10
215 Girls 50 Yard Backstroke 15 40.80
219 Girls 400 Yard Freestyle Relay 17 5:23.81

McDonald, Elena (SO)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 12 6:03.21
113 Girls 100 Yard Butterfly 17 1:35.33
119 Girls 50 Yard Breaststroke 13 47.95
201 Girls 200 Yard Medley Relay 14 2:42.09
209 Girls 50 Yard Butterfly 14 40.03
215 Girls 50 Yard Backstroke 31 44.52

McKarns, Joey (SO)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay 6 4:30.94
108 Boys 100 Yard Individual Medley 8 1:13.41
120 Boys 50 Yard Breaststroke 8 36.68
124 Boys 200 Yard Freestyle Relay 9 1:49.09
202 Boys 200 Yard Medley Relay 9 2:07.07
214 Boys 100 Yard Breaststroke 18 1:20.95
216 Boys 50 Yard Backstroke 15 36.80
220 Boys 400 Yard Freestyle Relay 5 4:03.90

Mergler, Jonah (FR)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay 6 4:30.94
108 Boys 100 Yard Individual Medley 3 1:04.22
120 Boys 50 Yard Breaststroke 6 34.67
124 Boys 200 Yard Freestyle Relay 9 1:49.09
202 Boys 200 Yard Medley Relay 2 1:48.61
210 Boys 50 Yard Butterfly 1 27.82
214 Boys 100 Yard Breaststroke 10 1:14.17
220 Boys 400 Yard Freestyle Relay 5 4:03.90

Moniaci, Vincent (SO)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay DQ
108 Boys 100 Yard Individual Medley 9 1:16.63
112 Boys 50 Yard Freestyle 31 29.59
124 Boys 200 Yard Freestyle Relay 11 1:56.97
202 Boys 200 Yard Medley Relay 9 2:07.07
210 Boys 50 Yard Butterfly 7 33.75
216 Boys 50 Yard Backstroke 11 35.80
220 Boys 400 Yard Freestyle Relay 5 4:03.90

Parrett, Justin (SR)
Event Place Time
Record 104 Boys 400 Yard Medley Relay 1 3:54.37
108 Boys 100 Yard Individual Medley 1 56.26
108 Boys 100 Yard Individual Medley 1 55.28 (F)
120 Boys 50 Yard Breaststroke 1 29.04
120 Boys 50 Yard Breaststroke 2 28.34 (F)
124 Boys 200 Yard Freestyle Relay 2 1:36.06
202 Boys 200 Yard Medley Relay 2 1:48.61
214 Boys 100 Yard Breaststroke 2 1:03.74
216 Boys 50 Yard Backstroke 1 26.97
216 Boys 50 Yard Backstroke 2 26.09 (F)
220 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 3:37.07

Rife, Jordan (SR)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 9 5:27.68
111 Girls 50 Yard Freestyle 26 31.56
115 Girls 100 Yard Backstroke 8 1:20.96
123 Girls 200 Yard Freestyle Relay 13 2:12.24
201 Girls 200 Yard Medley Relay 9 2:27.04
207 Girls 100 Yard Freestyle 24 1:09.94
215 Girls 50 Yard Backstroke 10 39.32
219 Girls 400 Yard Freestyle Relay 11 4:53.93

Roberts, Fynn (JR)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 6 4:57.76
119 Girls 50 Yard Breaststroke 1 34.60
119 Girls 50 Yard Breaststroke DQ (F)
121 Girls 200 Yard Breaststroke 4 2:37.48
123 Girls 200 Yard Freestyle Relay 7 1:57.80
201 Girls 200 Yard Medley Relay 7 2:15.91
Record 203 Girls 1650 Yard Freestyle 2 19:43.20
213 Girls 100 Yard Breaststroke 5 1:15.01
219 Girls 400 Yard Freestyle Relay 7 4:31.07

Sanders, Nick (SO)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay DQ
108 Boys 100 Yard Individual Medley 10 1:19.06
112 Boys 50 Yard Freestyle 36 30.48
202 Boys 200 Yard Medley Relay 11 2:21.22
208 Boys 100 Yard Freestyle 25 1:06.88
214 Boys 100 Yard Breaststroke 23 1:25.40
220 Boys 400 Yard Freestyle Relay 10 4:31.93

Scoville, Jonah (FR)
Event Place Time
106 Boys 200 Yard Freestyle 16 2:51.40
112 Boys 50 Yard Freestyle 35 30.32
124 Boys 200 Yard Freestyle Relay 11 1:56.97
208 Boys 100 Yard Freestyle 33 1:10.33
210 Boys 50 Yard Butterfly 9 35.56
220 Boys 400 Yard Freestyle Relay 10 4:31.93

Stoffel, Isabel (SR)
Event Place Time
103 Girls 400 Yard Medley Relay 6 4:57.76
107 Girls 100 Yard Individual Medley 6 1:16.98
111 Girls 50 Yard Freestyle 29 32.39
123 Girls 200 Yard Freestyle Relay 7 1:57.80
201 Girls 200 Yard Medley Relay 7 2:15.91
205 Girls 200 Yard Individual Medley 9 2:47.48
207 Girls 100 Yard Freestyle 23 1:09.02
219 Girls 400 Yard Freestyle Relay 11 4:53.93

Woods, Eric (JR)
Event Place Time
104 Boys 400 Yard Medley Relay 6 4:30.94
112 Boys 50 Yard Freestyle 15 26.84
116 Boys 100 Yard Backstroke 9 1:07.48
124 Boys 200 Yard Freestyle Relay 9 1:49.09
202 Boys 200 Yard Medley Relay 9 2:07.07
216 Boys 50 Yard Backstroke 4 29.98
218 Boys 200 Yard Backstroke 4 2:26.66
220 Boys 400 Yard Freestyle Relay 5 4:03.90

103 Girls 400 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 6 4:57.76
1. Gutierrez, Abby (SO)
2. Roberts, Fynn (JR)
3. Stoffel, Isabel (SR)
4. Caraway, Phoebe (FR)
CNM B 9 5:27.68
1. Rife, Jordan (SR)
2. Jackson, Allison (FR)
3. Dresnek, Lindsey (SO)
4. Jones, Olivia (JR)
CNM C 12 6:03.21
1. Mayl, Olivia (SO)
2. McDonald, Elena (SO)
3. Johnston, Jasmine (SO)
4. Brant, Ava (FR)

104 Boys 400 Yard Medley Relay
Team Place Time
Record CNM A 1 3:54.37
1. English, Josiah (JR)
2. Parrett, Justin (SR)
3. DeLano, Justin (SR)
4. Gaylor, Bobby (SR)
CNM B 6 4:30.94
1. Woods, Eric (JR)
2. McKarns, Joey (SO)
3. Mergler, Jonah (FR)
4. Asbury, Mitchell (JR)
CNM C DQ
1. Calderon, Roberto (SR)
2. Sanders, Nick (SO)
3. Moniaci, Vincent (SO)
4. Danielak, Caleb (SO)

123 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 7 1:57.80
1. Caraway, Phoebe (FR)
2. Jones, Olivia (JR)
3. Stoffel, Isabel (SR)
4. Roberts, Fynn (JR)
CNM B 13 2:12.24
1. Rife, Jordan (SR)
2. Dresnek, Lindsey (SO)
3. Brant, Ava (FR)
4. Gutierrez, Abby (SO)
CNM C 18 2:24.74
1. Mayl, Olivia (SO)
2. Groves, Breanne (SR)
3. Jackson, Allison (FR)
4. Johnston, Jasmine (SO)

124 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 2 1:36.06
1. English, Josiah (JR)
2. Gaylor, Bobby (SR)
3. Parrett, Justin (SR)
4. DeLano, Justin (SR)
CNM B 9 1:49.09
1. Mergler, Jonah (FR)
2. Woods, Eric (JR)
3. McKarns, Joey (SO)
4. Asbury, Mitchell (JR)
CNM C 11 1:56.97
1. Scoville, Jonah (FR)
2. Moniaci, Vincent (SO)
3. Danielak, Caleb (SO)
4. Calderon, Roberto (SR)

201 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 7 2:15.91
1. Gutierrez, Abby (SO)
2. Roberts, Fynn (JR)
3. Stoffel, Isabel (SR)
4. Jones, Olivia (JR)
CNM B 9 2:27.04
1. Rife, Jordan (SR)
2. Jackson, Allison (FR)
3. Dresnek, Lindsey (SO)
4. Caraway, Phoebe (FR)
CNM C 14 2:42.09
1. Mayl, Olivia (SO)
2. McDonald, Elena (SO)
3. Johnston, Jasmine (SO)
4. Brant, Ava (FR)

202 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 2 1:48.61
1. DeLano, Justin (SR)
2. Parrett, Justin (SR)
3. Mergler, Jonah (FR)
4. Gaylor, Bobby (SR)
CNM B 9 2:07.07
1. Woods, Eric (JR)
2. McKarns, Joey (SO)
3. Asbury, Mitchell (JR)
4. Moniaci, Vincent (SO)
CNM C 11 2:21.22
1. Calderon, Roberto (SR)
2. Sanders, Nick (SO)
3. Best, Sam (SO)
4. Danielak, Caleb (SO)

219 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 7 4:31.07
1. Caraway, Phoebe (FR)
2. Jones, Olivia (JR)
3. Gutierrez, Abby (SO)
4. Roberts, Fynn (JR)
CNM B 11 4:53.93
1. Rife, Jordan (SR)
2. Dresnek, Lindsey (SO)
3. Brant, Ava (FR)
4. Stoffel, Isabel (SR)
CNM C 17 5:23.81
1. Johnston, Jasmine (SO)
2. Groves, Breanne (SR)
3. Jackson, Allison (FR)
4. Mayl, Olivia (SO)

220 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 1 3:37.07
1. Parrett, Justin (SR)
2. Gaylor, Bobby (SR)
3. Asbury, Mitchell (JR)
4. DeLano, Justin (SR)
CNM B 5 4:03.90
1. Mergler, Jonah (FR)
2. Woods, Eric (JR)
3. McKarns, Joey (SO)
4. Moniaci, Vincent (SO)
CNM C 10 4:31.93
1. Danielak, Caleb (SO)
2. Scoville, Jonah (FR)
3. Sanders, Nick (SO)
4. Calderon, Roberto (SR)

return to top



NORTHMONT TRI-MEET

January 20, 2018

Kleptz YMCA

Lebanon – Yellow Springs – Northmont

 

Asbury, Mitchell (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 1:59.75
4 Boys 200 Yard Freestyle 2 2:09.23
20 Boys 100 Yard Backstroke 2 1:07.74
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 4:00.59

Best, Sam (SO)
Event Place Time
12J Boys 100 Yard Butterfly 2 1:26.42
14J Boys 100 Yard Freestyle 8 1:13.10

Brant, Ava (FR)
Event Place Time
7J Girls 50 Yard Freestyle 3 33.00
13J Girls 100 Yard Freestyle 6 1:15.95
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 4 5:13.67

Calderon, Roberto (SR)
Event Place Time
14J Boys 100 Yard Freestyle 2 1:04.93
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:56.37
20J Boys 100 Yard Backstroke 1 1:19.80
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 4:35.14

Caraway, Phoebe (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:13.58
7 Girls 50 Yard Freestyle 3 29.23
13 Girls 100 Yard Freestyle 4 1:05.07
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 4:25.02

Danielak, Caleb (SO)
Event Place Time
8J Boys 50 Yard Freestyle 6 30.09
14J Boys 100 Yard Freestyle 5 1:08.97
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:56.37
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 4:35.14

DeLano, Justin (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:46.72
12 Boys 100 Yard Butterfly 1 55.19
Record 18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:35.10
20 Boys 100 Yard Backstroke 1 57.80

Dresnek, Lindsey (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:24.51
11 Girls 100 Yard Butterfly 3 1:23.00
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:08.79
19 Girls 100 Yard Backstroke 3 1:20.40

English, Josiah (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:46.72
6 Boys 200 Yard Individual Medley 2 2:16.75
16 Boys 500 Yard Freestyle 2 5:31.89
Record 18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:35.10

Gaylor, Bobby (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:46.72
8 Boys 50 Yard Freestyle 1 24.64
14 Boys 100 Yard Freestyle 1 54.87
Record 18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:35.10

Groves, Brooke (SO)
Event Place Time
7J Girls 50 Yard Freestyle 15 46.06
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:30.64
21J Girls 100 Yard Breaststroke 3 2:01.71

Gutierrez, Abby (SO)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:24.51
3 Girls 200 Yard Freestyle 3 2:26.48
15 Girls 500 Yard Freestyle 4 6:32.03
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:08.79

Jackson, Allison (FR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:24.51
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:30.64
21 Girls 100 Yard Breaststroke 3 1:35.54
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 4 5:13.67

Johnston, Jasmine (SO)
Event Place Time
7J Girls 50 Yard Freestyle 5 34.79
15 Girls 500 Yard Freestyle 6 7:30.18
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:08.79
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 4 5:13.67

Jones, Olivia (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:13.58
7 Girls 50 Yard Freestyle 4 29.28
13 Girls 100 Yard Freestyle 5 1:08.02
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 4:25.02

Lewis, Terrance (SO)
Event Place Time
8J Boys 50 Yard Freestyle 9 42.60
14J Boys 100 Yard Freestyle 9 1:43.02

Mayl, Olivia (SO)
Event Place Time
7J Girls 50 Yard Freestyle 4 34.73
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:30.64
19J Girls 100 Yard Backstroke 2 1:25.57
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 4 5:13.67

McDonald, Elena (SO)
Event Place Time
11J Girls 100 Yard Butterfly 1 1:37.01
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 5 2:30.64
21J Girls 100 Yard Breaststroke 2 1:48.35

McKarns, Joey (SO)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 1:59.75
8 Boys 50 Yard Freestyle 4 27.79
22J Boys 100 Yard Breaststroke 1 1:21.62
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 4:00.59

Mergler, Jonah (FR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 1:59.75
12 Boys 100 Yard Butterfly 2 1:05.15
22 Boys 100 Yard Breaststroke 3 1:16.84
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 4:00.59

Moniaci, Vincent (SO)
Event Place Time
12J Boys 100 Yard Butterfly 1 1:15.94
14 Boys 100 Yard Freestyle 5 1:05.67
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:56.37
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 4:35.14

Parrett, Justin (SR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 1 1:46.72
4 Boys 200 Yard Freestyle 1 1:52.89
Record 18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 1 1:35.10
22 Boys 100 Yard Breaststroke 1 1:04.33

Rife, Jordan (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 3 2:24.51
5 Girls 200 Yard Individual Medley 5 3:04.85
17 Girls 200 Yard Freestyle Relay 4 2:08.79
19 Girls 100 Yard Backstroke 4 1:24.72

Roberts, Fynn (JR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:13.58
5 Girls 200 Yard Individual Medley 2 2:27.31
21 Girls 100 Yard Breaststroke 1 1:15.24
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 4:25.02

Sanders, Nick (SO)
Event Place Time
8J Boys 50 Yard Freestyle 5 30.02
22J Boys 100 Yard Breaststroke 2 1:23.47
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 2 4:35.14

Scoville, Jonah (SO)
Event Place Time
8J Boys 50 Yard Freestyle 2 29.23
14J Boys 100 Yard Freestyle 6 1:10.73
18 Boys 200 Yard Freestyle Relay 3 1:56.37

Stoffel, Isabel (SR)
Event Place Time
1 Girls 200 Yard Medley Relay 2 2:13.58
3 Girls 200 Yard Freestyle 4 2:30.90
11 Girls 100 Yard Butterfly 2 1:16.54
23 Girls 400 Yard Freestyle Relay 2 4:25.02

Woods, Eric (JR)
Event Place Time
2 Boys 200 Yard Medley Relay 3 1:59.75
6 Boys 200 Yard Individual Medley 3 2:25.09
16 Boys 500 Yard Freestyle 3 5:50.49
24 Boys 400 Yard Freestyle Relay 1 4:00.59

1 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 2 2:13.58
1. Caraway, Phoebe (FR)
2. Roberts, Fynn (JR)
3. Stoffel, Isabel (SR)
4. Jones, Olivia (JR)
CNM B 3 2:24.51
1. Gutierrez, Abby (SO)
2. Jackson, Allison (FR)
3. Dresnek, Lindsey (SO)
4. Rife, Jordan (SR)

2 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Place Time
CNM A 1 1:46.72
1. English, Josiah (JR)
2. Parrett, Justin (SR)
3. DeLano, Justin (SR)
4. Gaylor, Bobby (SR)
CNM B 3 1:59.75
1. Woods, Eric (JR)
2. McKarns, Joey (SO)
3. Mergler, Jonah (FR)
4. Asbury, Mitchell (JR)

17 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 4 2:08.79
1. Rife, Jordan (SR)
2. Dresnek, Lindsey (SO)
3. Johnston, Jasmine (SO)
4. Gutierrez, Abby (SO)
CNM B 5 2:30.64
1. Groves, Brooke (SO)
2. McDonald, Elena (SO)
3. Jackson, Allison (FR)
4. Mayl, Olivia (SO)

18 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
Record CNM A 1 1:35.10
1. Parrett, Justin (SR)
2. Gaylor, Bobby (SR)
3. English, Josiah (JR)
4. DeLano, Justin (SR)
CNM B 3 1:56.37
1. Scoville, Jonah (SO)
2. Danielak, Caleb (SO)
3. Calderon, Roberto (SR)
4. Moniaci, Vincent (SO)

23 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 2 4:25.02
1. Caraway, Phoebe (FR)
2. Jones, Olivia (JR)
3. Stoffel, Isabel (SR)
4. Roberts, Fynn (JR)
CNM B 4 5:13.67
1. Jackson, Allison (FR)
2. Mayl, Olivia (SO)
3. Brant, Ava (FR)
4. Johnston, Jasmine (SO)

24 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Place Time
CNM A 1 4:00.59
1. Asbury, Mitchell (JR)
2. McKarns, Joey (SO)
3. Woods, Eric (JR)
4. Mergler, Jonah (FR)
CNM B 2 4:35.14
1. Calderon, Roberto (SR)
2. Danielak, Caleb (SO)
3. Sanders, Nick (SO)
4. Moniaci, Vincent (SO)

return to top



GREATER WESTERN OHIO CONFERENCE

CHAMPIONSHIPS – PRELIMINARIES

January 27, 2018

Trotwood Acquatic Center

return to top



GREATER WESTERN OHIO CONFERENCE

CHAMPIONSHIPS – FINALS

February 1, 2018

Trotwood Acquatic Center

return to top



WAYNE INVITATIONAL

February 4, 2018

Huber Heights YMCA

return to top



SOUTHWEST OHIO DISTRICT SECTIONALS – BOYS

February 9, 2018

Trotwood Aquatic Center

return to top



SOUTHWEST OHIO DISTRICT SECTIONALS – GIRLS

February 10, 2018

Trotwood Aquatic Center

return to top



SOUTHWEST OHIO DISTRICT CHAMPIONSHIPS

February 17, 2018

Miami University

 


return to top


Record Indicates the swimmier has set a new school record